İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil:…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında...
  -T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil:…

İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil: -"Üretim tarafında sanayi üretimi ve tarım sektörünün büyümesi beklentiler dahilinde, ancak, özellikle inşaat sektöründeki yavaşlama dikkat çekici" -"Şu andaki görüntü ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3-3,5 civarında kalacağı yönünde"

T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil, ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin olarak, üretim tarafında sanayi üretiminin ve tarım sektörünün büyümesinin beklentiler dahilinde gerçekleştiğini, ancak özellikle inşaat sektöründeki yavaşlamanın dikkat çekici olduğunu söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Fertekligil, büyüme verisinin biraz düşük geldiğini, ikinci çeyreğin ilk çeyrekten biraz daha iyi olabileceğini belirtti.
     Genel olarak bakıldığında ekonominin ikinci çeyrekte de oldukça yavaşladığının anlaşıldığını kaydeden Fertekligil, "Üretim tarafında sanayi üretimi ve tarım sektörü büyümesi beklentiler dahilinde, ancak özellikle inşaat sektöründeki yavaşlama dikkat çekici" değerlendirmesinde bulundu.
     Harcamalar tarafına bakıldığında ise özellikle özel tüketimin çok yavaşladığını hatta düştüğünün görüldüğünü kaydeden Fertekligil, kamu harcamalarının ise sürdüğünü, yatırımlarda hem kamu, hem özelde negatif büyüme olduğunu, ihracatın büyümeye katkısının ise pozitif olduğunu, sonuçta büyüme verilerinin ekonomik yavaşlamanın sürdüğünü gösterdiğini ve üçüncü çeyrekteki verilerin çok iyi olmadığını söyledi.
     Temmuz sanayi üretimi verilerinin ise beklentilerden biraz daha iyi gelse de yine yavaşlamanın sürdüğünü teyit ettiğini belirten Fertekligil, şunları kaydetti:
     "İç talep tarafında da canlı bir seyir izlenmiyor. Sonuçta, şu andaki görüntü ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3-3,5 civarında kalacağı yönünde, o da dış konjonktür daha fazla kötüye gitmezse. Küresel ekonomiye baktığımızda ise Avrupa Birliği ekonomilerinin bu sene resesyonu atlatmaları çok zor, büyüme beklentileri 2013'e kalmış durumda. Amerika ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme beklentileri de düşük gidiyor. O nedenle Türkiye'de de yılın son çeyreklerinde ekonominin ivme kazanması biraz zor görünmekte."
     TÜİK tarafından ikinci çeyrek büyüme verilerine göre, Türkiye 2. çeyrekte yüzde 2,9 oranında büyüdü. Öte yandan temmuz ayı sanayi üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında arttı.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir