İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında...
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisi yüzde 2,9 gelerek, yüzde 3,1-3,3 arası değişen beklentileri karşılayamadı"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisinin yüzde 2,9 gelerek, yüzde 3,1-3,3 arası değişen beklentileri karşılayamadığını söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan 2. çeyrek büyüme verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Candır, bir önceki dönemdeki yüzde 3,2 seviyesinin de altında kalan büyüme verisinde öncelikli olarak Avro Bölgesi'ndeki ekonomik daralmaların etkili olduğunu belirterek, "Dönemsel olarak hesaplandığından Avro Bölgesi'ndeki son gelişmelerin etkisinin dahil olmadığını düşündüğümüz GSYH verisine, takvim ve mevsimsellikten arındırılmış olarak bakıldığında ise son çeyrekte yüzde 1,8, sadece takvim etkisi arındırıldığında ise yüzde 3,2 oranında bir büyüme kaydedildiğini görmekteyiz" dedi.
     Sanayi üretimi verisinin ise yüzde 1,4 seviyelerinde olan beklentilerin oldukça üzerinde, yüzde 3,4'lük büyüme gerçekleştiğini ifade eden Candır, şunları kaydetti:
     "Bu iki veriyi ortak yorumlarsak, Türkiye'de, Avro Bölgesi sıkıntılarına rağmen bir üretim büyümesi görüldüğünü ve GSYH'daki büyümenin de daha fazla artış göstermeye hazır olduğunu söyleyebiliriz. Son zamanlarda Merkez Bankası'ndan büyümeyi destekleyici para politikaları ipuçları geldiğini düşünürsek, bu uygulamaların gerçekleşmesi durumunda, önümüzdeki çeyreklerde büyümede artış görülmesi ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz."
     TÜİK tarafından ikinci çeyrek büyüme verilerine göre, Türkiye 2. çeyrekte yüzde 2,9 oranında büyüdü. Öte yandan temmuz ayı sanayi üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında arttı
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir