İkinci çeyrek büyüme rakamları -SETA tarafından yayımlanan raporda, Türkiye'nin 2009 yılının…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyüme rakamları
  -SETA tarafından yayımlanan raporda, 
  Türkiye'nin 2009 yılının…

İkinci çeyrek büyüme rakamları -SETA tarafından yayımlanan raporda, Türkiye'nin 2009 yılının son çeyreğinden itibaren son 11 çeyrek boyunca aralıksız büyümesini sürdürdüğü belirtildi -Türkiye'nin 2012 yılı ikinci çeyrek yüzde 2,9 büyüme oranı ile G-20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yayımlanan raporda, Türkiye'nin 2009 yılının son çeyreğinden itibaren son 11 çeyrek boyunca aralıksız büyümesini sürdürdüğü belirtildi.
     SETA tarafından hazırlanan "GSYH 2012-II. Çeyrek (Nisan, Mayıs, Haziran) ve 2012 İlk Yarı Değerlendirmesi" yayımlandı.
     SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl imzalı SETA değerlendirmesine göre, 2012 yılı ikinci çeyreğinde, Avro Bölgesi'ndeki kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler, küresel ekonomideki yavaşlama ve belirsizlikler nedeniyle dünya ekonomisi olumsuz etkilendi, iktisadi faaliyetler ivme kaybetti ve ekonomik büyüme hız kesti. Ancak Türkiye ekonomisinde, 2012 yılı ikinci çeyrek ve ilk altı aylık dönemde, küresel ekonomik belirsizliklere rağmen uygulanan doğru maliye ve para politikaları sayesinde ekonomik büyüme istikrarlı biçimde arttı ve cari açıkta da tedrici azalış gözlemlendi.
     Raporda, Türkiye'nin 2009 yılının son çeyreğinden itibaren son 11 çeyrek boyunca aralıksız büyümesini sürdürdüğü belirtildi.
     SETA'nın değerlendirmesinde Avro Bölgesi'nde devam eden endişelere rağmen, Türkiye ekonomisinin sanayi üretiminde gösterdiği performansın, Merkez Bankası tarafından önümüzdeki dönemde desteklenmesi halinde ekonomik büyüme oranlarında daha fazla artış meydana gelebileceği ifade edildi.
     G-20 ülkelerinin ikinci çeyrek büyüme rakamlarına da yer verilen değerlendirmede, 2012 yılı ikinci çeyrekte, G-20 ülkeleri içerisinde en yüksek ekonomik büyüme oranına sahip ülkenin yüzde 7,6 ile Çin, ikinci ülkenin yüzde 6,4 ile Endonezya ve üçüncü en yüksek büyüme oranına sahip ülkenin yüzde 4,1 ile Meksika olduğu kaydedildi. Türkiye'nin ise 2012 yılı ikinci çeyrekte yüzde 2,9 büyüme oranı ile ABD, Japonya ve birçok Avrupa ülkesinin üzerinde büyüyerek G-20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.
    
     -Büyümenin lokomotifi ihracat-
    
     2012 yılı ikinci çeyreğinde iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğü ifade edilen değerlendirmede, bu dönemde ekonomik büyümenin, özel sektör yatırım talebi ve tüketimdeki daralmaya rağmen net ihracatta meydana gelen artışla sağlandığı kaydedildi.
     SETA'nın değerlendirmesine göre 2012 yılı Ocak-Haziran döneminde, 2011 yılının aynı dönemine göre ihracat yüzde 13,4 artarak ekonomik büyümenin ve dolayısıyla istihdamdaki artışın lokomotifi oldu.
    
     -Yapısal reformlar güçlendirilmeli-
    
     Önümüzdeki dönemlerde orta vadede mali disiplini kalıcı hale getirecek ve tasarruf açığını azaltacak olan yapısal reformların güçlendirilmesi gerektiği ifade edilen değerlendirmede, önümüzdeki dönemde, mali disiplini sürdüren bir maliye politikası aracılığıyla üretimi ve dolayısıyla istihdamı artırmak, yurt içi tasarrufları yükseltmek ve cari açığı azaltmayı içeren çoklu hedeflerin gerçekleşmesini sağlamanın hayati derecede önem arz ettiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir