İkinci çeyrek büyüme rakamları -BTSO Başkanı Sönmez: -"Olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa yüzde…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyüme rakamları
  -BTSO Başkanı Sönmez:
  -"Olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa yüzde…

İkinci çeyrek büyüme rakamları -BTSO Başkanı Sönmez: -"Olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa yüzde 4'lük büyüme hedefinin altında kalınacak gibi görünüyor. Ekonomideki soğutma önlemlerinin daha hızlı gözden geçirilmesinde fayda var"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, TÜİK'in açıkladığı 2012 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarıyla ilgili, "Olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa yüzde 4'lük büyüme hedefinin altında kalınacak gibi görünüyor. Ekonomideki soğutma önlemlerinin daha hızlı gözden geçirilmesinde fayda var" dedi.
     Sönmez, 2012 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, ikinci çeyrekte iç talepteki yavaşlamanın iyice belirginleştiğini ifade etti.
     Büyümenin bileşenlerine baktıklarında ikinci çeyrekte dış talebin büyümeye katkısının 5,7 puan ile zirve yaptığını, buna karşılık stoklar dahil iç talebin büyümeye -2,8 puan düşürücü etki yaptığını gördüklerini bildiren Sönmez, "Stoklar hariç iç talep 2009 yılı üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez büyümeye negatif katkı yaptı" ifadelerini kullandı.
     Sönmez, yılın ikinci çeyreğinde kamu harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 2,1 artarken özel sektör harcamalarının yüzde 2,4 daraldığını belirterek, "Özel tüketim harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 0,5 özel sektör yatırımları ise yüzde 7,9 daraldı. Özel tüketim harcamaları en son 2009 yılı üçüncü çeyreğinde, özel sektör yatırım harcamaları ise en son 2009 yılı dördüncü çeyreğinde azalmıştı" değerlendirmesinde bulundu.
     İkinci çeyrekte sanayi ve tarım sektöründe büyümenin hızlandığını, inşaat sektörünün ise yavaşladığını vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:
     "Öncü göstergeler yılın ikinci çeyreğinde ihracat artışının hız kestiğini, iç talepteki zayıf seyrin ise mevcudiyetini koruduğunu gösteriyor. Dolayısıyla ekonomide dengelemeden ziyade ciddi bir hız kaybının yaşandığını söylemek mümkün. Olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa yüzde 4'lük büyüme hedefinin altında kalınacak gibi görünüyor. Ekonomideki soğutma önlemlerinin daha hızlı gözden geçirilmesinde fayda var."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir