İkinci çeyrek büyüme rakamları -ASO Başkanı Özdebir: -"Merkez Bankası freni gevşetmekte geç…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyüme rakamları
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"Merkez Bankası freni gevşetmekte geç…

İkinci çeyrek büyüme rakamları -ASO Başkanı Özdebir: -"Merkez Bankası freni gevşetmekte geç kaldı" -"İlk toplantıda faiz indirim kararı alınmalı"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, büyüme rakamlarının beklentinin altında kaldığını belirterek, "Merkez Bankası freni gevşetmekte geç kaldı" dedi.
     Özdebir, yazılı açıklamasında, ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Yüzde 2,9'luk büyüme rakamının, beklentilerin oldukça altında olduğunu oysa söz konusu dönem için ekonominin yüzde 3,5 ile 4 arasında büyüdüğünü tahmin ettiklerini ifade eden Özdebir, beklentilerin altında kalan ikinci çeyrek büyümesinin, yıllık büyümenin yüzde 4'ün altında kalma ihtimalini güçlendirdiğini vurguladı.
     Büyümeye iç talebin negatif katkı yaptığına işaret eden Özdebir, iç talebin yavaşladığını gözlemlediklerini ama özel tüketim harcamalarındaki binde 5'lik ve özel yatırım harcamalarındaki yüzde 7,9'luk düşüşün, yavaşlamanın düşündüklerinden de sert olduğunu gösterdiğini kaydetti.
     Özdebir, Merkez Bankası yöneticilerinin, Temmuz ayından itibaren freni gevşetmeye başladıklarını açıkladığını hatırlatarak, ikinci çeyrek büyümesinin, Merkez Bankası'nın ayağını frenden çekmekte geç kaldığını düşündürdüğünü, bu nedenle ilk Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirim kararı alınması gerektiğini ifade etti.
    
     -"Artan zararlar şirketlerimizin öz kaynaklarını eritiyor"-
    
     ISO Birinci 500 ve İkinci 500 listesine girmeyi başaran şirketlerin neredeyse dörtte birinin zarar açıkladığını anımsatan Özdebir, şunları kaydetti:
     "Düşen kar oranları, artan zararlar şirketlerimizin öz kaynaklarını eritmektedir. İç pazarda yavaşlama devam ederse bu şirketlerin bir kısmı kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaktır. Dış talebin yavaşladığı bu dönemde iç pazarımızı kıskançlıkla korumamız gerekir. Son dönemlerde iç pazarımızın kalitesiz ve standart dışı mallarla adeta işgal edildiğini görmekteyiz. Gümrüklerde beyan edilen miktarların üstünde ve kalite standartlarına uymayan mallar ülkemize rahatça girmektedir. Bunu önlemek için hem gümrüklerdeki denetimler sıkılaştırılmalı hem de Piyasa Gözetim ve Denetim Sistemi mutlaka daha etkin çalıştırılmalıdır."
     Özdebir, karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasından sonra piyasa aktörleri arasında bir güven bunalımı yaşanmasının da ekonomideki yavaşlamada etkili olduğunu savunarak, çeklerin tahsil edilmesini kolaylaştıracak tedbirlerin alınmasının, müşteri sigortası uygulamasının daha iyi tanıtılmasının piyasalardaki güven bunalımının aşılmasına katkı sağlayacağına vurgu yaptı.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir