"II. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı" yarışması -TİM tarafından düzenlenen yarışma haziran…

  • Yazı boyutu
"II. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı" yarışması
  -TİM tarafından düzenlenen yarışma haziran…

"II. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı" yarışması -TİM tarafından düzenlenen yarışma haziran ayında İzmir'de yapılacak -Başvuruları 1 Nisan 2013'e kadar "www.timgidaarge.org" adresinden yapılabilecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) gıda sektöründe yaratıcı fikirlerin ortaya çıkaılması amacıyla hayata geçirdiği "Gıda Ar-Ge Proje Pazarı" kapsamında düzenlenen II. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı yarışması haziran ayında İzmir'de gerçekleştirilecek.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, yaptığı yazılı açıklamada, TİM'in, gıda sektöründe yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması, tarıma dayalı sanayide hayata geçmesi amacıyla yürüttüğü "Gıda Ar-Ge Proje Pazarı" kapsamında, bu yıl ikincisi düzenlenecek yarışmanın, uluslararası boyutta yapılacağını belirtti.
     Alharal, Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolar ihracat hedefine, Türk gıda sektörü olarak inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla 55 milyar dolarlık katkı yapmak istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Bu seneki yarışmayı uluslararası platformda yapacağız. Bu sebeple, Hollanda gibi tarım ve gıda endüstrisinde Avrupa'da ikinci olan bir ülkenin tarım ve gıda alanında başarılı ve geniş kapsamlı çalışmalar, araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüten üniversitelerinden Wageningen Üniversitesi ile bilimsel ortaklık kurduk. Bir diğer bilimsel ortağımız ise geçen yıl olduğu gibi Ege Üniversitesi oldu. Türkiye, Avrupa Birliği, Amerika ve Uzakdoğu'daki üniversitelere, araştırma ve bilim merkezlerine, yüksek okullara, enstitülere proje çağrısı yaptık. TİM, 2023 İhracat Stratejisi çerçevesinde, Gıda Ar-Ge Proje Pazarı çalışması ile üniversite-özel sektör işbirliğini maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Projeler, 03-04 Haziran 2013 tarihlerinde İzmir'de, Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan'ın himayelerinde, sektörün önde gelen temsilcilerinin ve sanayicilerin de katılacağı büyük bir organizasyonla yarışacaklar. Başarılı olan projeler ödüllendirilecek ve hayata geçirilebilme fırsatı yakalayacak"
     Gıda Ar-Ge Proje Pazarı yarışmasına proje başvurularının 1 Nisan 2013'e kadar "www.timgidaarge.org" adresinden yapılabileceği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 230 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir