"II. Türk-Alman CEO Forumu" ortak açıklaması: "Özelleştirmeler ve mevcut enerji satınalma…

  • Yazı boyutu
"II. Türk-Alman CEO Forumu" ortak açıklaması:
  "Özelleştirmeler ve mevcut enerji satınalma…

"II. Türk-Alman CEO Forumu" ortak açıklaması: "Özelleştirmeler ve mevcut enerji satınalma anlaşmalarının aşamalı olarak sonlandırılmasıyla kamu şirketlerinin payının önemli ölçüde azaltılması gerekmektedir. Öngörülen enerji borsasının kuruluşu, serbestleştirmenin daha da ileri taşınmasına katkıda bulunacaktır ve bu girişim Alman enerji borsası işletmecilerinin deneyimi ve katılımıyla desteklenebilir" -"Türk ve Alman şirketlerinin işbirliğiyle Türkiye'de yenilenebilir enerji ekipmanı üretimi, iki ülkenin yenilenebilir enerji piyasalarının daha da genişlemesine katkı sağlayacaktır" -"İnovasyon açısından eğitimin temel işlevini teslim etmek, üniversiteler, yüksekokullar ve diğer okullar gibi mevcut eğitim kuruluşlarında, inovasyonu teşvik edecek bir dizi inisiyatifi gerektirir. İki ülke arasında değişim programları ve istihdam fırsatları bu tür inisiyatiflere örnek olarak gösterilebilir"

"II. Türk-Alman CEO Forumu" ortak açıklamasında, enerji alanındaki özelleştirmeler ve mevcut enerji satın alma anlaşmalarının aşamalı olarak sonlandırılmasıyla kamu şirketlerinin payının önemli ölçüde azaltılması gerektiği belirtilerek, öngörülen enerji borsasının kuruluşunun, serbestleştirmenin daha da ileri taşınmasına katkıda bulunacağı ve bu girişimin Alman enerji borsası işletmecilerinin deneyimi ve katılımıyla desteklenebileceği bildirildi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak iki günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, "II. Türk-Alman CEO Forumu" öncesinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve iki ülkenin iş adamlarıyla basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.
     Görüşmenin ardından dağıtılan ortak açıklamada, Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinde, her şeyden önce ekonomik ilişkilerin anahtar rol oynadığı bildirildi.
     Almanya'nın , Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olduğu ve 6,7 milyar avroya yaklaşan yatırımlarıyla 1980'den bu yana Türkiye'deki en büyük doğrudan yabancı yatırımcı olduğu ifade edilerek, Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacminin 2011 yılında 31,44 milyar avro tutarına ulaşarak yeni bir rekor kırdığı kaydedildi.
     Türkiye'de faaliyet gösteren Alman sermayeli Türk ve Alman şirketlerinin sayısının 5 bine yaklaştığına işaret edilen açıklamada, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin derinleşmesi ve sonuç olarak iki ekonominin de güçlenmesi açısından en önemli iki anahtarın, "enerji" ve "inovasyon" alanları olduğu bildirildi.
     Türk enerji sektörünün hızlı bir büyüme içinde bulunduğu belirtilen ortak açıklamada şunlar kaydedildi:
     "Bu dinamizmin sonucu olarak, Türkiye'nin enerji talebi bu dönem içerisinde yılda yüzde 6-7 oranında bir artış göstermiştir. Artan elektrik talebi gaz talebini de arttırma doğrultusunda bir baskı oluşturmaktadır. Enerji ve güç talebindeki bu kayda değer artışı karşılayabilmek için her yıl yaklaşık olarak 4 bin-5 bin megavat büyüklüğünde ilave enerji üretimi sağlayacak yatırımların yapılması gerekmektedir. Önemli Alman enerji ve gaz şirketleri halen Türkiye'de faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerin Türkiye'de faaliyete geçişlerinin temelini, serbestleştirilmiş, rekabetçi enerji ve gaz piyasaları oluşturmaktadır.
     Bu alanda, başta elektrik enerjisi piyasası olmak üzere önemli bir ilerleme kaydedilmiş durumdadır. Ancak enerji piyasasının daha da gelişmesi için atılması gereken önemli adımlar bulmaktadır. Özelleştirmeler ve mevcut enerji satın alma anlaşmalarının aşamalı olarak sonlandırılmasıyla kamu şirketlerinin payının önemli ölçüde azaltılması gerekmektedir.
     Öngörülen enerji borsasının kuruluşu, serbestleştirmenin daha da ileri taşınmasına katkıda bulunacaktır ve bu girişim Alman enerji borsası işletmecilerinin deneyimi ve katılımıyla desteklenebilir. Elektrik enerjisi sektöründeki gelişmeler kayda değer olmakla birlikte, tam bir serbestleştirme sağlamak için gaz piyasasının işleyişinin de onu izlemesi gerekmektedir. Gaz piyasasıyla ilgili olarak BOTAŞ'ın altyapısının ve ticari faaliyetlerinin ayrıştırılmasının daha da ilerletilmesi ve ticaret piyasasındaki payının azaltılması önem taşımaktadır. Buna ek olarak, maliyeti yansıtan bir fiyatlandırma mekanizmasına imkan tanınması, enerji piyasasında gereken yatırım akışının korunması açısından zaruridir."
    
     -Türkiye'de yenilenebilir enerji ekipmanı üretimi-
    
     Kömüre dayalı enerji üretimi için yüksek düzeyde verimli teknolojileri hayata geçirmek üzere Türk ve Alman şirketlerinin ortak çabalarının Türkiye'nin yerli yakıt tüketimini arttırmasına yardımcı olacağı ve böylelikle bir yandan daha dengeli bir enerji bileşimi sağlarken, bir yandan da Türkiye'nin cari açığını aşağı çekeceği ifade edildi.
     Hem Türk, hem de Alman elektrik piyasalarının önem taşıyan bir unsuru olan yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin titizlikle sürdürülmesi gerektiği belirtilen açıklamada, 2023 enerji hedeflerine ulaşmak için etkili bir teşvikin ancak maliyetleri yansıtan fiyatlarla ya da yenilenebilir enerji için daha makul tarife garantisiyle gerçekleştirilebileceği kaydedildi.
     Türk ve Alman şirketlerinin işbirliğiyle Türkiye'de yenilenebilir enerji ekipmanı üretiminin, her iki ülkenin yenilenebilir enerji piyasalarının daha da genişlemesine katkı sağlayacağı belirtilerek, liberal bir enerji piyasası oluşturmaya yönelik önlemlerin, Alman şirketlerinin Türkiye enerji ve gaz piyasalarına daha fazla yatırım yapmasını sağlayacağı gibi, Türkiye ve Avrupa gaz piyasaları için altyapı projelerine Alman katılımını da artıracağı belirtildi.
     Etkin bir işbirliği için Türk müteahhitlerin Almanya'daki projeleri üstlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği belirtilerek, bunun Türk ve Alman şirketlerinin üçüncü ülkelerde daha yakın işbirliği yapmasının önünü açacağı ifade edildi.
     Büyük ölçekli doğal gaz ve tüm diğer enerji projelerinin finansmanını desteklemek için Alman kamu kurumlarının katılımı ve desteğinin teşvik edilmesi gerektiğinin altı çizilerek, yeni kurulan ve enerji alanında işbirliğini geliştirmeyi ve bağları güçlendirmeyi hedefleyen hükümetler arası Türk - Alman Enerji Forumu gibi başka inisiyatifleri de desteklemek gerektiği belirtildi.
    
     -"Entelektüel sermayenin varlığı hayati önem taşıyor"-
    
     İnovasyon'un önemine de yer verilen açıklamada, bu alanda Türk-Alman işbirliği fırsatlarına ilişkin şunlar kaydedildi:
     "Yeni fikirlerin yaratılması için uygun bir ortam önemlidir ve bu ortam hükümetler, özel sektör ve üniversiteler tarafından ortaklaşa inşa edilmelidir. Bütün aktörlerin ilgisini çekmek için, özel olarak yüksek teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri açısından bölgesel cazibeyi güçlendirmeye yönelik politikaların güçlü bir biçimde formüle edilmesi gerekir. Cazip bir inovasyon ortamı yaratmak için istikrarlı ve kısıtlamaların olmadığı bir altyapının devamlılığı sağlanmalıdır. İki ülkenin güçlü noktalarının ve önlerindeki fırsatların belirlenmesi, inovasyona yönelik yatırım alanlarının saptanması açısından önem taşımaktadır.
     Uluslararası Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarında entelektüel sermayenin varlığı hayati önemdedir. Ar-Ge tesislerinin yer seçiminde, dünya çapında nitelikli araştırmacıların varlığı temel bir koşuldur ve bilim alanında genç, yaratıcı çalışanların bulunması bir ülkeye yatırım kararı verilmesinde belirleyici bir unsur olabilir. Bilim ve teknoloji eğitimi, inovasyonda anahtar bir rol oynamaktadır. Eğitim kuruluşlarında yaratıcılığı desteklemek, yenilikçi bir ortam geliştirmek ve toplumda ve ekonomide inovasyonun etkisini derinleştirmek doğrultusunda önemli bir adımdır. İnovasyon açısından eğitimin temel işlevini teslim etmek, üniversiteler, yüksekokullar ve diğer okullar gibi mevcut eğitim kuruluşlarında, inovasyonu teşvik edecek bir dizi inisiyatifi gerektirir. İki ülke arasında değişim programları ve istihdam fırsatları bu tür inisiyatiflere örnek olarak gösterilebilir."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir