"II. Türk-Alman CEO Forumu" -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Vize konusu iş alemini haksız rekabetle…

  • Yazı boyutu
"II. Türk-Alman CEO Forumu"
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  "Vize konusu iş alemini haksız rekabetle…

"II. Türk-Alman CEO Forumu" -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Vize konusu iş alemini haksız rekabetle karşı karşıya bırakan bir gelişmedir. Neredeyse haksızlıktan artık zulüm boyutuna ulaşmıştır. Bu konuda Türk iş dünyasının da Avro Bölgesi'ne vizesiz girmesine imkan sağlayacak bir beklenti içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, vize konusunun iş alemini haksız rekabetle karşı karşıya bırakan bir gelişme olduğunu belirterek, "Neredeyse haksızlıktan artık zulüm boyutuna ulaşmıştır. Bu konuda Türk iş dünyasının da Avro Bölgesi'ne vizesiz girmesine imkan sağlayacak bir beklenti içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak iki günlük ziyaret için Türkiye'ye bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk ve Alman İşadamları ile bir araya geldi.
     Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve TÜSİAD'ın Almanya'daki muadil kuruluşu BDI ortaklığında oluşturulan "II. Türk-Alman CEO Forumu" nda konuşan Çağlayan, Türk ve Alman işadamları ile bir araya geldiklerini bu toplantıdaki firmaların toplam cirolarının 352 milyar avro ve toplam çalışanlarının da 1 milyon kişi olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin son yıllarda yaptığı ekonomik açılımlarla Avrupa'nın birçok ülkesinden daha önemli bir konumda olduğunu belirten Çağlayan, şöyle konuştu:
     "İş adamlarının sizden beklentisi son derece önemli. Bunun bir tanesi vize konusudur. Vize konusu, iş alemini haksız rekabetle karşı karşıya bırakan bir gelişmedir. Neredeyse haksızlıktan artık zulüm boyutuna ulaşmıştır. Bu konuda Türk iş dünyasının da Avro Bölgesi'ne vizesiz girmesine imkan sağlayacak bir beklenti içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.
     Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusunda Türkiye son derece kararlı. Emin adımlarla devam ediyor. Ancak bu konuda 14 başlıkta Kıbrıs engelinin olduğunu ifade etmek istiyorum. Kıbrıs engeli konusunda Annan Planı'na 'evet' diyen Türk tarafı cezalandırılmış, 'hayır' diyen Kıbrıs Rum Kesimi ise ödüllendirilmiştir. Türkiye çözüm taraftarı olmak noktasındadır."
     Çağlayan, Türkiye'de gelecek 10 yılda sadece enerji alanında 130 milyar dolar, ulaştırma alanında 110 milyar dolara yakın yatırım yapılmasının öngörüldüğünü belirterek, Alman ve Türk firmalarının ortak yatırımlarını, iki ülke arasındaki ticaret hacmini ve üçüncü ülkelerde işbirliğini önemsediklerini bildirdi.
     Son teşvik düzenlemeleriyle yüksek katma değerli yatırımların büyük avantajlar sağlayacağını, otomotiv sektörü yatırımcılarının Türkiye'de kazandığı bir döneme doğru girildiğini ifade eden Çağlayan, "Sayın Başbakan'ın vereceği mesajlarla Volkswagen başta olmak üzere otomotiv şirketlerinin Türkiye'de yatırım yapmasından memnuniyet duyacağımız bir döneme doğru gidiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir