II. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı -DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı:…

  • Yazı boyutu
II. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı
  -DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı:…

II. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı -DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı: -"Asya-Pasifik'teki varlığımız bizim için son derece önemli" -İNTES Başkanı Koçoğlu: -"100 ülkede çalışıyoruz. Buralarda yüzlerde firmamız iş yapıyor. Bu konulara 20-25 sene önce farklı bakılsaydı, şimdi çok daha farklı bir noktada olurduk" -TÜMSİAD Başkanı Sert: -"Bu bölgenin otomobil, bilişim ve yüksek katma değerli ürünlerin merkezi olması, bu bölgeye Türk işadamlarının odaklanması gerekliliğini bir kat daha artımıştır"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin Atlantik'ten Asya Pasifik bölgesine kaydığını ifade ederek, Türkiye'nin de bu değişim sürecinde oyun kurucusu olmaktan başka çaresinin olmadığını kaydetti.
     Ekonomi Bakanlığı'ndaki II. Asya Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı'nda konuşan Yırcalı, dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin Atlantik'ten Asya-Pasifik'e doğru kaydığını belirterek, Türkiye'nin de bu durumdan etkilendiğini söyledi.
     Bu gibi gelişmeler olurken Türkiye'nin de yeni düzenin oyun kurucusu olmaktan başka çaresi olmadığına işaret eden Yırcalı, "Bunun için Asya-Pasifik'teki varlığımız bizim için son derece önemlidir" dedi.
     Yırcalı, önümüzdeki 20 yılda küresel çaptaki üretim, tüketim ve dağıtım kanallarının Asyalı tüketicilerin öngörüleri, zevkleri ve tercihlerine göre istikamet alacağına dikkati çekerek, "Bugün tekrardan yükselmeye geçen bu bölgenin 2050'de küresel hasılanın yüzde 50'sine yakınını üretmesi beklenmektedir" diye konuştu.
     Türkiye'nin daha da zenginleşmesi ve büyümesi için bu bölgeye odaklanması gerektiğini vurgulayan Yırcalı, bölgede yapılacak ekonomik yatırımlar için dağıtım ağını kurmanın ve nakliye maliyetlerininin azaltılmasının şart olduğunu belirtti.
     Yırcalı, bölgenin sadece ticari olarak düşünülmemesi gerektiğini, bölgede yatırım yapmanın ve bölgeden yatırımcı çekmenin de hedefleri içinde olduğunu söyleyerek, DEİK olarak Asya-Pasifik bölgesinde 18 iş konseyi kurduklarını, Burma ve Sri Lanka'da da iş konseyleri kurmayı hedeflediklerinin altını çizdi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de önceki yıllarda cirosu 1 milyar doları geçen şirketleri alım heyetleri olarak Türkiye'ye getirdiklerini hatırlatarak, bu sene de aynı organizasyonu gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.
     Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Memduh Boydak da TÜSİAD olarak ekonominin gelişmesi yönünde gayret gösterdiklerini ifade ederek, "2011 yılı verilerine göre Avrupa'nın 6'ncı, dünyada 16'ncı büyük ekonomisi olarak birçok ekonomik platformda önemli roller üstlenmekteyiz" dedi.
     Asya-Pasifik Bölgesi'nin dünya ekonomisinde sürekli artan bir ağırlığı olduğunu dile getiren Boydak, "TÜSİAD olarak bölgedeki gelişmeyi görerek 2007 yılında Pekin'de temsilcilik açtık. Çin'li işadamlarına ülkemizi tanıtırken, Çin'e giden işadamlarımıza da bağlantı noktası olduk" diye konuştu.
     Reel sektör temsilcileri olarak yurtdışında çeşitli fuarlara katılarak, bölgede yatırımlar yaptıklarına dikkati çeken Boydak, gittikleri bölgelerde Türk müşavirlerin kendilerine yakınlığını derinden hissettiklerini belirtti.
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkan Vekili Murat Kalsın ise Türkiye'nin ticaret müşavirlerinin sayısının ve etkinliğinin hangi noktadan buralara geldiğini büyük mutlulukla takip ettiklerini söyledi.
     Daha önceden bilmedikleri yerlere ihracat yaparken bu bölgede işadamlarıyla ilk teması kuran ticaret müşavirlerinin ihracattaki payının yadsınamayacağını dile getiren Kalsın, "Ayrıca karşılıklı ziyaretlerin arttırılması ve THY'nin seferlerini sıklaştırması bölgeyle olan ilişkilerimizi daha da arttırdı" dedi.
     İçinde bulunulan dönemin büyük değişikliklere gebe olduğunu ifade eden Kalsın, "Gösterdiği ekonomik performansla bugün Türkiye, hemen hemen her bölge için farklı başarılı bir ticaret politikası izlemektedir. Dünya ekonomisinin en önemli ağırlık merkezlerinden biri olan Doğu Asya ve Pasifik Bölgesi ile ilişkilerimizin geliştirilmesi bu anlamda büyük önem arz etmektedir. MÜSİAD olarak üzerimizde düşen sorumluluğun farkında olarak Çin resmi temsciliğimizi de en kısa zamanda açmak istiyoruz" diye konuştu.
    
     -"Siz bizim sevgilimizsiniz"-
    
     Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu da dünyanın neresine giderlerse gitsinler arkalarında devletin gücünü hissettiklerini dile getirerek, "100 ülkede çalışıyoruz. Buralarda yüzlerce firmamız iş yapıyor. Bu konulara 20-25 sene önce farklı bakılsaydı, şimdi çok daha farklı bir noktada olurduk" dedi.
     Eski dönemlerde yurtdışında iş almaya çalırşırken, çeşitli kaynaklardan para karşılığında bilgi almaya çalıştıklarını kaydeden Koçoğlu, bugün ise müşavirlikler sayesinde her türlü bilgiye eriştiklerini söyledi.
     Koçoğlu, yurtdışında iş yaptığıkları ülkelerin genel olarak ya savaş bölgesi ya da savaştan yeni çıkmış ülkeler olduğunu vurgulayarak, bu yüzden iş aldıkları ülkelerde bazı risklerle de karşılabildiklerini vurguladı.
     14 Şubat'ın Sevgililer Günü olduğunu da hatırlatan Koçoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a "Biz sizi çok seviyoruz. Siz bizim sevgilimizsiniz. Eminim ki siz de bizi seviyorsunuz" dedi.
     Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Hasan Sert de, 2007-2008 krizinden sonra dünyada birçok şeyin değişmeye başladığına, bu kapsamda dünya ticaretinde de bir eksen değişikliği yaşandığına dikkati çekti. Eski dönemlerde Amerika eksenli ticaretin, günümüzde doğuya doğru hızla kaydığını ifade eden Sert, Asya Pasifik bölgesinin dünya ticaret merkezi olma noktasında çok önem kazandığını belirtti.
     Gelecek dönemlerde bölgede ekonomik krizler olsa bile, bu coğrafının önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini dile getiren Sert, bu bölgenin otomobil, bilişim ve yüksek katma değerli ürünlerin merkezi olmasının, bu bölgeye Türk işadamlarının odaklanması gerekliliğini bir kat daha artırdığına vurgu yaptı.
     "Devlet kendini yeniledi. Ekonomi Bakanı kendine stent takdırdı, şimdi bizlere de taktırmaya çalışıyor" diyen Sert, yoğun bir tempo ile yurtdışında aktif roller üstleneceklerini, Asya Pasifik bölgesine çok ziyaretler yapıp, birçok işadamlarını göndereceklerini söyledi.
     Toplantıda ayrıca, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de konuşma yaptı.
     Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, konuşma yapan STK temsilcilerine plaket vererek, hatıra fotoğrafı çektirdi.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir