İhracatta İran ve Irak başı çekti

  • Yazı boyutu
İhracatta İran ve Irak başı çekti

"Türkiye'nin Arap yarımadasında sergilediği etkin politikalar, etkin ticaretle desteklenmeli"

Mersin merkezli Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Emin Ucuz, Türkiye'nin Arap yarımadasında sergilediği etkin politikaların, etkin ticaretle desteklenmesi gerektiğini bildirdi.
     Ucuz, yaptığı yazılı açıklamada, Arap ülkeleri ile ticarette, devlet ve özel sektörün beraber hareket etmesi yönündeki çağrıları desteklediklerini belirtti.
     Tüm dünya ülkelerinin Arap ülkelerindeki faaliyetlerini arttırdığına işaret eden Ucuz, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlar ile önde olduğu bu rekabette daha hızlı yol katetmesi gerekiyor. Rekabetteki artışı sadece ihracat pazarlarımızda değil Arap ülkelerinin tasarruflarını çekmede de göreceğiz. Arap ülkelerinde pazarlarımızı korumak ya da arttırmak istiyorsak devlet özel kesim işbirliğine dayalı sistematik bir yaklaşım izlememiz gerekiyor."
     Türkiye'nin bölgedeki varlığını etkin siyasi politika ile sürdürmesinin memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Ucuz, Türkiye'nin Arap yarımadasında sergilediği etkin politikaların, etkin ticaret ile desteklenmesi gerektiğini ifade etti.
    
     -İhracatta İran ve Irak başı çekti-
    
     Ucuz, Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerine ihracatının 2010'da, aynı yılın sonunda başlayan Arap Baharı'na rağmen yükseldiğini belirtti.
     Bu bölgeye geçen yıl yaklaşık 30 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Ucuz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Türkiye'nin 2011'de bir önceki yıla göre Bahreyn, Kuveyt, Libya, Suriye, Ürdün ve Yemen'e ihracatı azalırken, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Irak, İran, İsrail, Katar, Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus ve Umman'a yaptığı ihracatta artış sağlandı.
     Bu yılın ocak-haziran döneminde İran ve Libya'ya yapılan ihracat 2011 yıl sonu rakamlarını geride bıraktı. 2011'de İran'a gerçekleştirilen ihracat 3,5 milyar dolar iken bu yılın ilk 6 ayında 5,8 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde Libya'ya yapılan ihracat ise 748 milyon dolardan 1,04 milyar dolara yükseldi.
     Türkiye'nin bu yılın ocak-haziran döneminde Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracatta İran ve Irak başı çekerken, Türkiye'nin Ortadoğu'ya gerçekleştirdiği 22,6 milyar dolarlık ihracatın 11 milyar doları İran ve Irak'a yapıldı."
    
    
    


Bu haberi 408 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir