İhracatçılardan AA'ya ödül -İstanbul İhracatçı Birlikleri, Anadolu Ajansı'nı ihracata…

  • Yazı boyutu
İhracatçılardan AA'ya ödül
  -İstanbul İhracatçı Birlikleri, Anadolu Ajansı'nı
  ihracata…

İhracatçılardan AA'ya ödül -İstanbul İhracatçı Birlikleri, Anadolu Ajansı'nı ihracata katkılarından dolayı ödüle layık gördü -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"İhracatımızın dörtte üçünü yaptığımız pazarlardaki ateş çemberine rağmen, biz Cumhuriyet tarihimizde, 135 milyar dolarlık ihracatla birlikte altın harflerle yeni bir ihracat rekoru yazdık" -"Türkiye, kim ne diyorsa desin, kim ne anlatıyorsa anlatsın, ihracatın sayesinde ihracatla büyümeyi kendine model edinmiş ve bunu gerçekleştirmiş bir ülke olmuştur"

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) Anadolu Ajansı'nı, ihracata katkılarından dolayı ödüle layık gördü.
     İİB'nin, ihracata katkı sunan şirket ve gazetecileri ödüllendirdiği "En Başarılı İhracatçılar Ödüllendiriliyor" organizasyonu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımıyla Cemile Sultan Korusu'nda gerçekleştirildi.
     Ödül töreninde Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörü Ali Bayaslan ihracata sunduğu katkıları dolayısıyla İİB tarafından ödüle layık görüldü. Bayaslan ödülünü Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın elinden aldı.
     Bakan Çağlayan, törende yaptığı konuşmada, 135 milyar dolarlık ihracatı Türkiye'ye yaşatmış, 135 milyar dolarlık ihracatı sadece ihracat olarak değil, yapmış olduğu ihracat ile Türkiye ekonomisini büyütmüş, geliştirmiş ve dünyada Türkiye üzerine dikkatleri çeken bir hamle ile ihracat ile ilgili bir töreni gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Türkiye'nin, geçen yıl 135 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirirken bunu gül bahçesinde yapmadıklarını, bunu dünya ekonomisinin son 100 yıldaki küresel krizin etkileri devam ederken yaptıklarını vurgulayan Çağlayan, "İhracatımızın yarısına yakınını yapmış olduğumuz Avrupa'da halen devam eden ekonomik zorluğa ve sıkıntıya, ihracatımızın yaklaşık dörtte birini yaptığımız Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde devam eden siyasi ve ekonomik krize rağmen, yani ihracatımızın dörtte üçünü yaptığımız pazarlardaki ateş çemberine rağmen, biz cumhuriyet tarihimizde, 135 milyar dolarlık ihracat ile birlikte altın harflerle yeni bir ihracat rekoru yazdık" şeklinde konuştu.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin ihracat tarihi ve yeni açıklanan büyüme ve enflasyon rakamları hakkında şunları söyledi:
     "Şöyle bir geriye gidelim. 1980'lerde Türkiye'nin ihracatı toplam 3 milyar dolar, 2002 yılında ise Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolardı. 2011 yılında sadece İstanbul ihracatçılarının yapmış olduğu ihracat 62 milyar dolara dayandı. 2002 yılında tüm Türkiye'nin 2002 yılında yapmış olduğu ihracatı neredeyse 2 katını 2011'de İstanbul yaptı. Bugün Türkiye'nin etrafındaki ateş çemberine rağmen, 240'ın üzerindeki gümrük bölgesine ihracatçılarla birlikte, bakanlığın destekleri ile yapmış olduğumuz fuarlar, bakanlığın desteği ile dışarıdan gelen ticaret heyetlerinin organizasyonlarının meyvelerini bugün alıyoruz.
     2012 yılı ve Temmuz ayı çok hayırlı başladı. 2012 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Benim endişe ile beklediğim bir rakam değildi. Rakam konusunda kehanetim yok. Ben de herkes ile beraber duydum. Ancak ihracattaki artışın büyümeyi artıracağını biliyordum. Hemen arkasından TİM haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Muhteşem bir tablo da oradan geldi. Sonrada düşen enflasyon rakamlarını, eksiye düşen enflasyon rakamlarını tüm dünyaya duyurduk. Türkiye ekonomisi gerçekten bir tarih yazıyor. Bir başarı hikayesini devem ettiriyor. Bunun tesadüf olmadığını çok net bir şekilde ortaya koyuyor.
     Bir ülke düşünün ki, 28 aydır ihracatı kesintisiz olarak artan bir ülke. Bir ülke düşünün ki, 10 çeyrektir sürekli büyüyen bir ülke. Türkiye, bu performansı ile 2023 yılında koymuş olduğu adımlara ilerliyor. Son derece sağlam, ayakları yere sağlam basan, güçlü bir şekilde, özel sektör ile birlikte kamu-özel diyalog halinde, hem de önüne konan her türlü engeli aşarak bunu gerçekleştiriyor."
    
     -"Avrupa'nın ruh dengesi, ruh hali bozulmuştur"-
    
     Bugün Avrupa'da 10 gün sonra ne olacağının bilinemez durumda olduğunu söyleyen Çağlayan, "Avrupa'nın ruh dengesi, ruh hali bozulmuştur. Sadece ekonomik dengesi değil. Bugün adeta bir lider boşluğu içerisindedir. Ne yaptığını bilemez vaziyetteler. Yıllar önce Türkiye'ye hasta diyenler şimdi yoğun bakımdalar. Tabii biz istiyoruz ki Avrupa'daki ve dünyadaki tüm ülkeler bir an önce sağlıklarına kavuşsunlar. Türkiye böylesine bir ortamda ekonomik başarısını gerçekleştiriyor" dedi.
     2 yıl önce ihracat odaklı üretim değerlendirme stratejisini kurduklarını belirten Çağlayan, "Türkiye'nin ihracat modelini ve ihracat ile büyüyeceğini kendimize model edinmiştik. Bugün Türkiye ihracatı ile gelişen, büyüyen bir ülke oldu. 2 yıl öncesine kadar bazı cahillerin, kendini bilmezlerin ihracatın ne olduğunu hayatı boyunca yaşamamış olanların, bir tek insanın sigorta ve vergisini ödemeyenlerin, sırf muhalefet yapma adına, niye ihracat yapıyorsunuz, ihracat yaptığımız için Türkiye'nin ithalatı artıyor diye suçladığı günleri hatırlıyorum. Bunlar kurdan başka bir şey bilmezler, kur maskesinin altına saklanmak istiyor diyenleri sizler mahcup ettiğiniz için teşekkür ediyorum. En güzel cevabı siz verdiniz. Nasıl verdiniz- Son üç çeyrektir Türkiye'nin ekonomisi ihracat odaklı bir büyüme haline gelmiştir. 2011 yılının yüzde 8,5'lik ekonomik büyümesinin büyük performansının arkasında yatan en büyük sebep ihracatın göstermiş olduğu performans ve başarıdır" diye konuştu.
     3,2'lik 2012 yılı ilk çeyrek büyümesinde ihracatın 4,5 puanlık etkisi olduğunu belirten Çağlayan, "Türkiye, kim ne diyorsa desin, kim ne anlatıyorsa anlatsın, ihracatın sayesinde ihracatla büyümeyi kendine model edinmiş ve bunu gerçekleştirmiş bir ülke olmuştur. Bundan dolayı ihracat Türkiye'nin vazgeçilmez ve en önemli unsuru haline gelmiştir. Bunun için sizlerle gece gündüz sizlerle beraberiz. Size inandığımız için sizlerler birlikteyiz" dedi.
    
     -"Cari açığın ciddi belini kırma konusunda kararlıyız"-
    
     Türkiye'nin sadece mal ihracatı değil aynı zamanda da önemli bir hizmet ihracatçısı olduğunu söyleyen Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Türkiye geçen yıl 135 milyar dolar mal ihracatı yaparken, 40 milyar dolarda hizmet ihracatı yapmıştır. Türkiye 175 milyar dolara yakın bir ihracatla 2011 yılını kapatmıştır. Hizmet ticaretinde dünyanın 17'ncisi olan bir ülkeyiz. Geçen hafta hizmet ticareti ile ilgili önemli teşvikleri açıkladık. Gerek sağlıkta, gerek eğitimde, gerek yazılımda, gerek dizi film, sinema sektörü başta olmak üzere Türkiye için son derece döviz kazandırıcı hizmetlere destek verecek mekanizmamızı açıkladık. Cari açığın ciddi belini kırma konusunda kararlıyız. İlk 4 ayda cari açık 21,2 milyar dolar olmuştur. Geçen sene aynı dönemde bu rakam 27,9 milyar dolardı. Enerji dışı cari açığa baktığımızda sadece 4,9 milyar dolar. İlk 4 ayda petrol fiyatları geçen senenin aynı petrol fiyatlarıyla olmuş olsaydı ilk 4 aydaki cari açığımız 21,2 milyar değil, 18 milyar dolar olacaktı.
     Türkiye ihracatı artarken, ithalatı düşen bir ülke haline geldi. Neye rağmen- Paritede yemiş olduğumuz kazığa rağmen. Paritede 1,40 olduğu zaman 1 milyar avro ihracatınıza 1 milyar 400 milyon dolar ihracat yazıyoruz. Ama parite 1,25'e düştüğü zaman 1 milyar avro ihracat karşılığında 1 milyar 250 milyon dolar ihracat yazıyoruz. Paritedeki her yüzde 10'luk düşüş, ihracatımızı tam yüzde 4,5 aşağı çekiyor. Bu ihracatının yarısını avro yarısını dolar olarak yapan bir ülke için son derece önemli ve anlamlıdır. Bunlara rağmen gelmiş olduğumuz bu rakam son derece mutlu edecek bir rakamdır. Türkiye'nin 6 aylık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 oranında artmış ve 73 milyar doları yakalamıştır."
    
     -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi-
    
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, bu yılki hedeflerinin 150 milyar dolar ihracat gerçekleştirebilmek olduğunu söyleyerek, " Dünyadaki ve Avrupa'daki krize rağmen ihracatımızı yüzde 3,5 artış oranıyla artırarak Türkiye'ye müjdeli bir haber verdik. Açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamında ihracatçılar önemli bir başarının altına imza attı. İhracatçıların büyümeye yüzde 4,5'luk bir katkısı var ki bu rakam bu yıl son derece önemli. İhracatçılarımız Türkiye'nin büyümesine büyük katkı sağlayacak. Bundan sonraki çalışmalarda cari açığın azalmasına hem de Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacağız" dedi.
     Organizasyonda, Hürriyet gazetesinden Ömür Kırbaşlı, Hürriyet.com Ekonomi Müdürü Eren Güler, Para Dergisi'nden İdriz Çokal, Bugün gazetesinden Hamit Varol, Star gazetesinden Yaşar Kızılbağ, Bloomberg HT'den Ali Çağatay, Dünya gazetesinden İlktug Gökman, Vatan gazetesinden Necla Dalan, Milliyet gazetesinden Serkan Arman, Zaman gazetesinden Yetkin Bilgin, Rota Haber'den Ünal Tanık ve Cnbc-e'den Burcu Göksüzoğlu da ödüle değer bulundu.
     İİB ayrıca ihracat alanında en başarılı şirketleri de ödüllendirdi.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir