İhracatçılara kolaylık

  • Yazı boyutu
İhracatçılara kolaylık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:"İmalatçı ihracatçılar, şeker tedarikini artık dünya borsa fiyatlarından gerçekleştirebilecek"

Özcan Yıldırım - Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Şeker Kurumu'nun yeni kararıyla imalatçı ihracatçıların şeker tedarikini artık dünya borsası fiyatlarından gerçekleştirebileceğini bildirdi.
     Bakan Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şekerli mamul imalatçı ve ihracatçılarının dünya piyasalarındaki rekabet gücünü arttırmak ve ihracatın önünü daha da açmak amacıyla, Şeker Kurulu tarafından yapılan değişikliğin önceki gün Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsattı.
     Daha önce, şekerli mamul ihracatçılarının yaptıkları ihracata karşılık şeker tahsislerinin, dünya borsa fiyatlarına 61 dolar/ton navlun bedeli ilave edilerek yapıldığını belirten Ergün, "Şeker Kurulu'nun yeni kararıyla imalatçı ihracatçılara 61 dolar/tonluk navlun bedeli eklenmesi uygulaması kaldırılarak, sadece dünya fiyatları baz alınmak suretiyle şeker tedarikine imkanı sağlandı" dedi.
     Türkiye'de gıda ve içecek sektörünün pazar büyüklüğünün 200 milyar doları bulunduğunun altını çizen Bakan Ergün, sektörün 10 milyar liranın üzerinde yarattığı katma değerle sanayi üretimi içinde yüzde 10 civarında bir paya sahip olduğunu söyledi.
     İthalatın iki katı ihracatın olduğu ve yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracatın yapıldığı gıda ve içecek sektörünün en önemli kaleminin şekerli mamuller olduğunu ifade eden Ergün, şunları kaydetti:
     "Yaklaşık 2 milyar dolar civarında ihracatın gerçekleştiği şekerli mamul sektöründe, Şeker Kurulu'nun söz konusu Kararı, sektörün dünyadaki rekabet gücünü artırarak şekerli mamul ihracatına büyük ivme kazandıracak. İmalatçı ihracatçılar, şeker tedarikini artık dünya borsa fiyatlarından gerçekleştirebilecek."
     Şekerli mamullerin ihracat rakamları 2010 ve 2011 yıllarında aşağıda şekilde gerçekleşti:
    
    
     ŞEKER İÇEREN ÜRÜNLERE İLİŞKİN İHRACAT DEĞERLERİ (Milyon Dolar)
    
    
     2010
     2011
    
     Alkolsüz İçecek
     102
     131
    
     Meyve Suyu
     174
     220
    
     Şekerli ve Çikolatalı Mamuller
     643
     762
    
     Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ürünler
     487
     622
    
     Reçel, jöle, marmelat, vb.
     182
     218
    
     TOPLAM
     1.589
     1.954
    
    


Bu haberi 292 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir