İhracatçı kuruluş, üreticiden ilk fındığı aldı

  • Yazı boyutu
İhracatçı kuruluş, üreticiden ilk fındığı aldı

Fındık üreticileri birliği ile ihracatçı kuruluş arasında imzalanan 'Fındıkta Sözleşmeli Tarım Anlaşması' kapsamında üreticiden ilk fındık alımı gerçekleştirildi

Keşap Fındık Üreticileri Birliği ile ihracatçı kuruluş arasında imzalanan 'Fındıkta Sözleşmeli Tarım Anlaşması' kapsamında ihracatçı kuruluş, üreticiden ilk fındık alımını gerçekleştirdi.
     Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, Keşap'taki Noor Fındık Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin fındık alım merkezinde düzenlenen fındık teslim töreninde yaptığı konuşmada, anlaşma kapsamında birliğe üye çiftçilerin fındıklarının alımına başlandığını söyledi.
     İhracatçı kuruluşun 1 kilogram fındığın serbest piyasadaki fiyatının üzerine yüzde 4 fiyat farkı koyarak üreticilerin fındıklarını satın aldığını bildiren Akbaşlı, "Serbest piyasada en iyi fındıklar 4 lira 40 kuruş ile 4 lira 50 kuruş arasında alınıp satılırken biz üreticiler olarak 4 lira 74 kuruşa fındığımızı teslim ettik" dedi.
     Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ise birliğe bağlı 75 üye olduğunu ve üyelerin hepsinin nitelikli tarım yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu:
     "İyi tarım uygulaması kapsamında ürettiğimiz fındıklar kaliteli oluyor. Bu nedenle de Noor Fındık firması yapmış olduğumuz sözleşmeden dolayı bizlere bir fiyat teklif etti, biz de o fiyatı kabul ettik. 5 yıllık sözleşme kapsamında gelecek yıllarda da bu kalitemizi yakalayacağız ve iyi fiyata satacağız. Bugün burada iyi kalite fındığımızı iyi fiyata sattığımızı göstermiş olduk. Gıda sağlığı açısından da sağlıklı ürünleri tüketicilere intikal ettireceğimiz için övünç duyuyoruz."
     Bu yıl bin ton fındık teslim etmeyi planladıklarını dile getiren Şahin, "İyi tarım uygulamasıyla hangi tarladan nasıl fındık aldığımızı ve kalitesini biz biliyoruz. Diğer tüccarlardaki fındıkların hangi üreticiden geldiği belli değildir, kalitesi belli değildir. Ürünler dünyanın hangi bölgesinde satılırsa satılsın, bir barkod numarasıyla izlenebilirliği sağlanıyor, geri çağırımını da sistemimiz içerisinde sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Fındığını teslim eden birlik üyesi Emrullah Alaşallar ise fiyatlar piyasanın üzerinde olduğu için ihracatçı firmaya ürününü satma kararı aldığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Fındığımızı randımana göre veriyoruz ve paramızı da peşin alıyoruz. Kilo başına da ayrıca bir fiyat farkı veriyor. Benim 60 ton fındığım var ve bunun hepsini buraya teslim edeceğim. Bugün 100 çuvalını getirdim, kalanı da azar azar getireceğim. Serbest piyasada buradan iyi bir fiyat olduğunu zannetmiyorum."
    
    
    


Bu haberi 269 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir