İhracatçı döviz kurunda büyük dalgalanma beklemiyor

  • Yazı boyutu
İhracatçı döviz kurunda büyük dalgalanma beklemiyor

İhracatçı döviz kurunda büyük dalgalanma beklemiyor

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, döviz kurunda büyük dalgalanma beklemediklerini bildirdi.
     Türkmenoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatçılar olarak 2013 yılında döviz kurunda büyük dalgalanmalar beklemediklerini, Egeli ihracatçılar olarak, dolar kurunun ortalama 1,83 TL, avro kurunun ise ortalama 2,42 TL olmasını öngördüklerini kaydetti.
     Türk ihracatçısının uzun yıllar "değerli TL-yüksek faiz" kıskacında ihracat yapmak zorunda bırakıldığını savunan Türkmenoğlu, 2012 yılında ihracatçıların döviz kurundan olumsuz etkilenmesinin nispeten daha az olduğu bir yılı yaşadığını ifade etti.
     Türkmenoğlu, Avrupa Birliği'ndeki ekonomik krizin yoğun bir şekilde hissedildiği süreçte döviz kurlarındaki rahatlamanın Türk ihracatçısına güç verdiğini belirterek, "Avro/dolar paritesinin 1,15'ler seviyesine düşeceğine ilişkin tahminler doğru çıkmadı ve avro/dolar paritesi 1,35 seviyesinde tutunarak Türk ihracatçısına nefes aldırdı. Türk ihracatçısının ihracatında AB'nin payında bir gerileme yaşansa da halen en büyük ihracat pazarımız konumunda. Dolayısıyla avro/dolar paritesinin 1,32'nin altına düşmemesi gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir