İHKİB'den yaz saatinin kalıcı olmasına itiraz -İHKİB Başkanı Tanrıverdi: -"İhracatımızın yüzde…

  • Yazı boyutu
İHKİB'den yaz saatinin kalıcı olmasına itiraz
  -İHKİB Başkanı Tanrıverdi:
  -"İhracatımızın yüzde…

İHKİB'den yaz saatinin kalıcı olmasına itiraz -İHKİB Başkanı Tanrıverdi: -"İhracatımızın yüzde 80'ini yaptığımız Avrupa'dan uzaklaşacağız. Başbakan Erdoğan'a mektup yazıp yaz saatinin kalıcı olmasına itiraz edeceğiz"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi,"İhracatımızın yüzde 80'ini yaptığımız Avrupa'dan uzaklaşacağız. Türk hazır giyim sektörü olarak ihracatımızın yaklaşık yüzde 80'ini Avrupa'ya yapıyoruz. Başbakan Erdoğan'a mektup yazıp yaz saatinin kalıcı olmasına itiraz edeceğiz" dedi.
     Tanrıverdi, yaptığı yazılı açıklamada, "yaz saati uygulamasının sürekli hale gelmesiyle, bu yıl 17 milyar dolara koşan hazır giyim ihracatçısının son derece olumsuz etkileneceğini" ifade etti.
     Gün ışığından daha fazla yararlanmak için yaz saati uygulamasının kalıcı olması yönündeki çalışmaların sektöre zarar vereceğini belirten Tanrıverdi, uygulamanın ortaya çıkaracağı sorunları birer mektup ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a ileteceklerini bildirdi.
     Tanrıverdi, 17 milyar dolara koşan hazır giyim ihracatının önemli kısmının Avrupa ülkelerine yapıldığını vurgulayarak, Türkiye'yi Euro Bölgesi'nden uzaklaştırılacak her türlü karara karşı olduklarını kaydetti.
     Söz konusu uygulamanın enerji tasarrufu sağlamak gibi pozitif yanlarına karşın Türkiye ekonomisinin belkemiği olan ihracat açısından sakıncalar içerdiğini vurgulayan Tanrıverdi, şöyle devam etti:
     "İhracatımızın yüzde 80'ini yaptığımız Avrupa'dan uzaklaşacağız. Türk hazır giyim sektörü olarak ihracatımızın yaklaşık yüzde 80'ini Avrupa'ya yapıyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, yaz saatinin kalıcı olmasının enerji sektörü açısından en doğru karar olacağını ifade ediyor. Ancak ihracatçı açısından durum çok farklı. Şu anda bile Avrupa'nın pek çok ülkesiyle 1 veya 2 saatlik zaman farkımız var. Yaz saatinin kalıcı olmasıyla bu fark daha da artacak. İhracatçımızın müşteri ile günlük görüşme zamanları daha da kısalacak. Örneğin en iyi pazarlarımızdan biri olan İngiltere ile saat farkımız 3'e çıkacak. Böylece öğleden önceki mesaiyi tamamen kaybedeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir