İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: -"Türkiye'nin bundan sonra izleyeceği kur politikaları ve…

  • Yazı boyutu
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi:
  -"Türkiye'nin bundan sonra izleyeceği kur politikaları ve…

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: -"Türkiye'nin bundan sonra izleyeceği kur politikaları ve istihdam üzerindeki yüklerin etkilerini daha fazla hissedilecek. -"Üretimde 450 bin kişiye iş veriyoruz. Yüzde 50'lik oran ile kadın istihdamında lideriz" -"Şanlıurfa Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAP) projesini yürütüyoruz"

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin bundan sonra izleyeceği kur politikalarının ve istihdamın üzerindeki yüklerin etkilerini daha fazla hissedileceğini belirterek, "Bunların olumlu seyretmesi durumunda ben hazır giyim ihracatının hızlı bir şekilde beklenen hedeflerin de üstünde gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Ama değerlenmiş bir Türk Lirası ile bunu yapabilme imkanımız yok" dedi.
     Sektörde değişim oluşturması beklenen projelerin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında Tanrıverdi, 2023 yılı için belirlenen 52 milyar dolarlık hazır giyim ihracatında psikolojik sınırlardan ilki olan 20 milyar doları yakalamak ve geleceği bugünden kurgulamak için üzerinde uzun zamandır çalıştıkları yerel ve global projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.
     Bu kapsamda bilişim alt yapısından, yeni pazar alternatiflerine, eğitimli iş gücünden teknoloji odaklı tasarım merkezine kadar pek çok çalışmayla sektöre yeni bir yön çizmek istediklerini ifade eden Tanrıverdi, "Rekabet koşullarının her geçen gün daha da zorlaştığı günümüzde hazır giyim ekonomisinden yüksek katma değerli moda ekonomisine geçişi hızlandırmamız gerekiyordu. Bunun adımlarını attık" dedi.
     Sektörün 2012 yılını 16.1 milyar dolar ihracat ile kapattığını hatırlatan Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam etti:
     "2013 yılının ocak ayında yüzde 14,6 oranında artış yakaladık ve 1,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Böylece daha yılın ilk ayında Türkiye'nin 3 katı bir performans ortaya koyduk. Şubat ayında da ihracatımız yükselmeye devam ediyor. Güncel sanayi üretim verilerine göre, giyim eşyaları imalatı bir önceki yıla kıyasla kasımda yüzde 19,7, aralıkta ise yüzde 12,5 arttı. 2012'de 30 binin üzerinde ilave istihdam sağladık. Hazır giyim sektörü olarak, üretim ve istihdamda gıdadan sonra en büyük imalat sanayi koluyuz. İmalat sanayi içinde üretimde yüzde 6.4, istihdamda ise yüzde 14,3'lük paya sahibiz. Üretimde 450 bin kişiye iş veriyoruz. Yüzde 50'lik oran ile kadın istihdamında lideriz. Perakendeyle birlikte çalışan sayımız 1,5 milyonu geçti. 2023 yılı hedefimiz ise üretimde ilave 1 milyon, toplam 3 milyon kişiyi istihdam etmek. Amerika'dan Afrika'ya, Avrupa'dan Asya kıtasına kadar, her coğrafyada 195 ülkeye hazır giyim ürünü ihraç ediyoruz. Dünyanın en büyük 6'ıncı hazır giyim ihracatçısı konumundayız. Türkiye'de 24 sektör arasında mücevher ve savunma sanayinin ardından 18 dolar/kg ile en fazla katma değerli ürün ihraç eden ilk üç sektör arasındayız. AB ortalama ithal birim fiyatına göre yüzde 31 ve Çin'in birim fiyatına göre yüzde 40 daha yüksek fiyatla ürün satıyoruz. Yani Çin bir ürünü 60 liraya satarken, biz 100 liraya satıyoruz. Bu bizim daha katma değerli, daha modaya yakın, daha trend ürünler ürettiğimizi gösteriyor. 2009 yılından 2012 yılına pazar payımızı AB'de yüzde 12,4'ten yüzde 13,2'ye yükselttik."
    
     -"İstanbul'u bir moda kenti yapmak istiyoruz"-
    
     Hikmet Tanrıverdi, İstanbul'da düzenlenen moda haftalarının dünyadaki moda haftaları arasında ilk 20-25 arasında olduğu bilgisini vererek, 2023'teki hedeflerinin bu anlamda ilk 5 arasında olmak olduğunu ve İstanbul'u bir moda kenti yapmak istediklerini söyledi.
     Türk markalarının yurt dışında 3 bine yakın mağazası olduğunu aktaran Tanrıverdi, yenilikçi ve çok fonksiyonlu ürün üretiminde ihtisas sahibi olmaya başladıklarını dile getirdi.
     Çalışmalarını 4 ana başlıkta topladıkları bilgisini veren Tanrıverdi, bunların 'Yeni Dönem Projeleri', 'Rekabette Yeni Fırsat:Şanlıurfa', 'Hedef Pazarlar' ve 'Geleceğin Şifreleri: 3T' olduğunu ifade etti.
     Projelerin detayları hakkında bilgi veren Tanrıverdi, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 1 milyon 310 bin liralık finansman desteği ile 15 ocakta başlayan Teknoloji Odaklı Tasarım Merkezi projesinin 1 yıl süreceğini kaydetti.
     10 yetenekli moda tasarımcısına ulusal ve uluslararası arenada marka kimliği kazandırdıklarını ve söz konusu tasarımcıların kolleksiyonlarını "Paris-Who is next" ve "Londra-On/Off Fuarı"na taşıyacaklarını aktaran Tanrıverdi, "Hazırgiyim Sektöründe Tasarım Odaklı İşbirlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Projesi"ne ise firmaların 3 yıl süre ile aktif katılım sağlayabileceklerini dile getirdi.
     Bütçesi 700 bin dolar olan projeyi ilk olarak bayan giyim alanında başlatacaklarını vurgulayan Tanrıverdi, konuşmaısnı şöyle sürdürdü:
     "15 bayan giyim üreticisi firma ile 10 tasarımcıyı kümelenme yaklaşımını esas alarak bir araya getiriyoruz. Dünya trendlerini takip etmeyi, tasarım gücü ile markalaşarak yeni pazarlara girmeyi ve ihracat gücümüzü artırmayı hedefliyoruz. 'Export-T, Uluslararası İhracat Yöneticileri Eğitimi' ise ekim 2013'te başlayacak. Proje, İspanya Tekstil Endüstrisi Federasyonu (ATEVAL) işbirliği ve 5 ülkenin (İspanya, İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye) katılımı ile 2 yıl sürecek. Her ülkede hazır giyim sektörüne, uluslararası meslek standartlar ile uyumlu 20'şer Export-T ihracat yöneticisi kazandırılacak. 'KOBİ'ler için Sürdürülebilir Ağlar ve İlişkiler Zinciri Oluşturulması Projesi' için sektörde üretim ve istihdam payı yüksek olan Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman illeri pilot bölge olarak seçildi. Proje, Birleşmiş Milletler Ortaklığı ile Binyıl Kalkınma Hedefleri Fonu (MDG-F) tarafından 2 milyon 700 bin dolar bütçe ile finanse ediliyor. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Durum Raporu ile sektörde çalışma ve çevre koşulları sektör gündemine girdi. Değer Zinciri Yönetim Portalı Styleturkish.com sektörün küresel buluşma noktası oldu. Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmalarını KOBİ'lerin iş süreçlerine dâhil ederek tekrarlanabilir iş modelleri oluşturuyoruz. Katma Değer Ve İstihdam Odaklı Belgeli İşgücü Seferberliği 'Kibis Projesi' AB Finansman desteği ile başlatıldı. Projenin toplam bütçesi 267 bin avro olarak belirlendi. İş gücü seferberliği için; Mart 2013'te İHKİB Hazırgiyim Sertifikasyon Merkezi'ni kuruyoruz. Eğitim ve belgeli iş gücü istihdamı arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi hedefliyoruz."
    
     -"Şanlıurfa Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi projesini yürütüyoruz"-
    
     İHKİB Başkanı Tanrıverdi, Yeni Yatırım Teşvik Paketi ile 5. ve 6. bölgede birçok fırsat ve avantajlar sunulduğunu anımsatarak, "İHKİB olarak biz de ihracatçı üyelerimizin bu teşvik paketinden etkin bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla, Şanlıurfa Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAP) projesini yürütüyoruz" dedi.
     Yaklaşık 350-400 dönüm alanda 8-9 dönümlük yüzde 55 kapalı alan imkanı veren 36 parsel hazırlandığı bilgisini veren Tanrıverdi, bunu sektörün kullanımına açacaklarını, söz konusu projenin global rekabette maliyet baskısı nedeniyle fiyat tutturamayan sektörün elini güçlendireceğini ifade etti.
     2013'te hem geleneksel, hem de geleceğin pazarlarında etkin bir şekilde sektörü tanıtmaya çalışacaklarını vurgulayan Tanrıverdi, bu yıl ticaret heyeti programları düzenleyecekleri önemli durakların arasında Nijerya, ABD ve Danimarka'nın bulunduğunu, Çin ve Japonya'nın da özellikle ilgilendikleri ülkeler arasında yer aldıklarını dile getirdi.
     Tanrıverdi, tanıtım, trend ve tasarımdan oluşan 3T kapsamında sürdürdükleri çalışmalar hakkında ise şunları söyledi:
     "Tanıtım başlığı altında sürdürülen GLOBAL CONNECTION ile 2013'te, Moskova'da CPM Fuarı'nın yapıldığı dönemde Komsomolskaya Pravda ve Kommersant Gazetesi; Londra Moda Haftası'nda The Daily Telegraph; Almanya'da Berlin Moda Haftası ve Bread and Butter Fuarı sürecinde Die Welt Gazetesi ile yayınlanacak eklerle yaklaşık 6 milyon okuyucuya Türk moda endüstrisini anlatacağız. 2014 ve 2015 yıllarında da benzer çalışmalar devam edecek. 'Made in Turkey' algısını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Trend, Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, İstanbul Moda Akademisi (İMA) ve Nelly Rodi, Promostyle, Style Sight, Modpie Dizayn gibi uluslararası trend firmalarının yer aldığı seminerler ile firmalarımızın moda algısını güçlendiriyoruz. Burada hedefimiz trend belirleyici ülke olmak. Tasarımda ise mayıs 2013'te Nişantaşı'nda faaliyete geçecek Teknoloji Odaklı Tasarım Merkezi önemli yer tutacak."
    
     -"Sektörün 2013 yılında 17 milyar dolar ihracat yapmasını bekliyoruz"-
    
     Tanrıverdi, sektörün 2013 yılında 17 milyar dolar ihracat yapmasını beklediklerini belirterek, "Tabi burada paritedeki değişiklikler etkin olacaktır. Yani paritedeki olumlu değişiklikler bu rakamın yükselmesi, paritedeki olumsuz değişiklikler ise bunun biraz daha düşmesini sağlayacaktır" dedi.
     AB'deki pazar paylarının yükselmesinde kısa vadeli siparişlerin ciddi bir etkisi olduğunu aktaran Tanrıverdi, son dönemde tasarım odaklı ürünlerin bu pazara yapılan satışları da arttırdığını dile getirdi.
     Kriz bitse bile perakende sektörünün değişeceğini düşündüğünü vurgulayan Tanrıverdi, artık uzun vadeli büyük siparişlerin yapılmayacağı, 21 günde vitrinlerin değişmesi modeline geçileceğini, yeni modellere geçişin daha hızlı olacağını ifade etti.
     Bu durumu olumlu olarak değerlendiren Tanrıverdi, Türk hazır giyim sektörünün hız noktasında bir çok ülkeye göre avantajlı olduğunu aktardı.
     Türkiye'nin bundan sonra izleyeceği kur politikalarının ve istihdamın üzerindeki yüklerin etkilerini daha fazla hissedileceğini belirten Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bunların olumlu seyretmesi durumunda ben hazır giyim ihracatının hızlı bir şekilde beklenen hedeflerin de üstünde gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Ama değerlenmiş bir Türk Lirası ile bunu yapabilme imkanımız yok. Hele de dünyada kur savaşları konuşulurken, bir çok ülke bu konuda tedbir alırken, bizim bundan sonra tekrar değerlenen bir Türk Lirası ile rekabet içinde olmamız düşünülemez. Bu konuda hükümet yetkililerimiz gerekli işlemleri yapacaktır diye düşünüyorum."
    
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir