İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: -"Krediler KOBİ'lere kullandırılmalı döviz sepeti enflasyona…

  • Yazı boyutu
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi:
  -"Krediler KOBİ'lere kullandırılmalı döviz 
  sepeti enflasyona…

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: -"Krediler KOBİ'lere kullandırılmalı döviz sepeti enflasyona karşı korunmalı"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Krediler KOBİ'lere kullandırılmalı döviz sepeti enflasyona karşı korunmalı" dedi.
     Tanrıverdi, açıklamasında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarına katıldıkları ancak farklı düşündükleri noktalar da olduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin yüzde 4 olarak öngörülen 2013 büyüme hedefinin üretim, istihdam ve ihracat açısından değerlendirildiğinde daha yukarılarda bir noktada olması gerektiğini belirterek, şunları ifade etti:
     "MB Başkanı'nın yüzde 15'lik kredi artış kararını destekliyoruz. Ancak kullandırılacak kredilerin, tüketicilerin veya büyük projelerin finansmanından öte, Türkiye ekonomisinin yüzde 90'ından fazlasını oluşturan KOBİ'lere yönelik olması, onların işletme ve yatırım finansmanında kullandırılması gerekiyor. Mevcut firmalarının ayakta kalması ve yeni yatırımların hayata geçirilebilmesi için kredilerin KOBİ ağırlıklı olmasını son derece önemsiyoruz.
     Döviz kurları üzerine yapılan çalışmalarda, bugüne kadar pek de göz önünde bulundurulmayan enflasyon farkı mutlaka dikkate alınmalı. Merkez Bankası'nın, elindeki enstrümanları kullanarak, döviz sepetini enflasyon karşısında koruma altına alması, global rakipler karşısında fiyat tutturma sıkıntısı yaşayan ihracatçı açısından büyük önem taşıyor."
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir