İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: -"Style Turkish'de 16 bin ihracatçıyı 800 bin tedarikçiyle…

  • Yazı boyutu
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi:
  -"Style Turkish'de 16 bin ihracatçıyı 800 bin 
  tedarikçiyle…

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: -"Style Turkish'de 16 bin ihracatçıyı 800 bin tedarikçiyle buluşturduk"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 16 binin üzerindeki ihracatçı firmayı, küresel çaptaki 800 bin tedarikçi ve onlarca alım ofisiyle buluşturan Style Turkish portalının hizmete girdiğini bildirdi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler'in desteklediği "Türkiye'nin Tekstil Sektöründe KOBİ'ler için Sürdürülebilir Ağlar ve İlişkiler Zinciri Oluşturulması" başlıklı ortak program çerçevesinde hayata geçirilen Style Turkish, sektörün değer zinciri portalı oldu.
     İTKİB koordinasyonunda, Bin Yıl Kalkınma Fonu'nun (MDG-F) mali, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) teknik desteği ile hayata geçirilen "Türkiye'nin Tekstil Sektöründe KOBİ'ler için Sürdürülebilir Ağlar ve İlişkiler Zinciri Oluşturulması" programı sona erdi.
     Malatya, Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta yaklaşık 3 yıl süren çalışmaların sonuçları Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
     İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Binyıl Kalkınma Fonu tarafından finanse edilen Ortak Program'ın tekstil ve hazır giyim sektörü açısından önemli potansiyele sahip pilot illerde saha çalışmaları yaptığını kaydetti.
     Gerçekleştirilen analiz ve eğitim faaliyetlerinin sonuçlarının, kısa süre önce tamamlanan Style Turkish değer zincirine duyulan ihtiyacı ortaya koyduğuna dikkati çeken Tanrıverdi, "Ortak Program'ın en önemli çıktılarından birini Style Turkish değer zinciri portalı oluşturdu. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteği ile altyapı çalışmalarını tamamladığımız bu temel platform, 16 binin üzerindeki ihracatçı firmayı, küresel çaptaki 800 bin tedarikçi ve onlarca alım ofisiyle buluşturuyor. Style Turkish ile firmalar, kendi profillerini, ürünlerini ve verdikleri hizmetleri her yönüyle tanıtabilirlerken; alıcılar da aradıkları ürün ve hizmete kolayca ulaşabiliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.
     Ortak Program'da yer alan "Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) bilincinin geliştirilmesi" başlığına büyük önem verildiğini ifade eden Tanrıverdi, 3 yıl süresince bu konuyla ilgili ciddi adımların atıldığını bildirdi.
     Hikmet Tanrıverdi, dünyanın en büyük tekstil ve hazır giyim üreticilerinden olan Türkiye'nin uluslararası camianın saygın bir üyesi olabilmesi için bu alanda daha hızlı yol alması gerektiğini dile getirdi.
     Türkiye'nin hem "kurumsal sosyal sorumluluk" kavramını yaşayan, hem de bu konunun öncülerinden olduğunu iyi anlatabilen şirketlere ihtiyaç duyduğunu belirten Tanrıverdi, "Amacımız firmalarımızın küresel ve ulusal değer zincirine dahil olabilmelerini kolaylaştırmak, ve uluslararası rekabet edebilirliğini artırmak. Ayrıca sosyal sorumluluğu kapsayan üretim modelleri konusunda da farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Öte yandan pilot il ve bölgelerde tekstil ve hazır giyim sektörü sosyoekonomik düzeyde değerlendirildi. Kadın istihdamı ve çalışma koşullarının sağlanması, çevre ve tedarik zincirlerinde sürdürülebilirlik gibi alanlar üzerinde duruldu" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir