İGİAD asgari geçim ücretini açıkladı

  • Yazı boyutu
İGİAD asgari geçim ücretini açıkladı

İGİAD Başkanı Şükrü Alkan: "Asgari geçim ücretinin İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir aile için 1,495 lira olması gerekiyor"

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Başkanı Şükrü Alkan, çeşitli sektörlerde çalışan 200 kişi ile yaptıkları anket çalışmasına göre asgari geçim ücretinin İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir aile için 1,495 lira olması gerektiğini söyledi.
     Alkan, Merter'deki İGİAD merkezinde düzenlenen toplantıda, İGİAD tarafından hazırlanan, "Onurlu İnsan Onurlu Yaşam İçin İnsani Ücret" adlı raporu açıkladı.
     Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammının geçen ay 940 liradan ilk 6 ay için 978,75 liraya, ikinci 6 ay için 1.021 liraya yükseltildiğini belirten Alkan, asgari ücrette yapılan 39 liralık zam karşısında çalışanın bu ücretle nasıl geçineceğini düşündüğünü söyledi.
     Alkan, daha fazla güven ve huzurun sağlanmasının, sosyal paylaşımın adil olduğu, insanın sadece fiziki değil sosyal ihtiyaçlarının da karşılanabildiği bir ücret modelinde mümkün olabileceğini kaydetti.
     İnsani ücretin belirlenmesinde aile, bölge, sektör, sosyal hayat değişkenlerinin de göz önüne alınması gerektiğini anlatan Alkan, sosyal erozyonun önlenmesi için insani ücreti önerdiklerini ifade etti.
     Alkan, ailenin de ancak böyle bir ücret modelinde birliğini sağlıklı bir yapıda sürdürebileceğini dile getirdi.
     İnsani ücrete ilişkin kabullenmenin geniş kesimlere yayılması için insani ücret modelini destekleyecek bazı eylemlerin planlanması gerektiğine vurgu yapan Alkan, şunları kaydetti:
     "Rakam ya da miktar kaygısı ön plana çıkmamalı. Gönüllülüğe dayanmalı, bir logo hazırlanıp iş yerlerine konulmalı. Devlet desteği olmalı. Çalışanlar iş ortamındaki sorumlulukları konusunda bilinçlendirilmeli. İnsani ücret uygulamasındaki başarı ve iyi uygulama örnekleri kamuoyu ile paylaşılmalı. Konu uluslararası platforma taşınmalı ve profesyonel tanıtım ve sunum yapılmalı."
     Şükrü Alkan, insani ücretin insan onuruna yaraşır olması gerektiğini vurgulayarak, insani ücretin hesaplanmasında temel alınacak ilkelerin görünür ve herkes tarafından ulaşılabilir bir alanda ilan edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Belirli dönemler için insani ücret açıklanmalı. İş dünyası tarafından başlatılmalı ve iş dünyası bu uygulamaya gönüllü olmalı. İşçinin yaşam standartları ön planda olmalı ancak rekabet edilebilirliği de zora sokmamalı. Sektörel ve bölgesel farklılıklar ücrete yansıtılarak yukarı doğru esneklik konusunda da kullanılmalı, aşağı doğru düşürülmemeli. İnsani ücrette, çeşitliliği sağlayan kriterler sınırlı olmalı. İçeriği insani bileşenlere göre oluşturulmalı, sınırlı sayıdaki sektör farklılıkları eklenmeli ve aile büyüklüğü ve yapısına göre belirlenmeli" diye konuştu.
     İnsani ücretin hesaplanmasında uygulanan çeşitli ücret tespit çalışmalarının dikkate alınması gerektiğini ifade eden Alkan, "İGİAD Asgari Geçim Ücreti (AGÜ) Tespit Komisyonu'nun Aralık ayında çeşitli sektörlerden 200 kişi ile yaptığı anket çalışmasının sonuçlarına göre, İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir ailenin asgari olarak geçinebilmesi için iş görenin yemek, yol, prim, ikramiye, yardım, yan ödemeler dahil olmak üzere toplam 1.495 lira kazanması gerekiyor"dedi.
     Alkan, tespit edilen AGÜ rakamının, SSK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim giderlerini içermediğini, İGİAD'ın, bu rakamı, evli ve iki çocuklu bir iş görene verilmesi gereken asgari geçim ücreti tutarı olarak işverenlere tavsiye ettiğini söyledi.
     Ailelerin aylık giderlerinin büyük bir bölümünü 380 lira ile mutfak harcamalarının oluşturduğunu ifade eden Alkan, bunu 480 lira ile kira, 109 lira ile ulaşım, 80 lira ile eğitim ve 65 lira ile haberleşmenin takip ettiğini söyledi.
     Amaçlarının iş dünyasının kulağına kar suyu kaçırmak olduğunu ifade eden Alkan, çalışmanın sadece bir öneri ve tavsiye niteliği taşıdığını kaydetti. Alkan, insani geçim ücret kavramının işçiyi mutlu ettiğini, motivasyonunu ve aidiyet duygusunu geliştirdiğini ifade ederek, aynı zamanda işvereni de işçinin hakkını verdiği için daha huzurlu yaptığını söyledi.
    
    
    


Bu haberi 473 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir