IFC Türkiye'de Mediterra Capital Partners fonuna yatırım yaptı -IFC, Türkiye genelinde küçük ve…

  • Yazı boyutu
IFC Türkiye'de Mediterra Capital Partners fonuna yatırım yaptı
  -IFC, Türkiye genelinde küçük ve…

IFC Türkiye'de Mediterra Capital Partners fonuna yatırım yaptı -IFC, Türkiye genelinde küçük ve orta boyutlu işletmelere sermaye sağlayarak büyümelerini ve istihdam yaratmalarını desteklemek amacıyla fona 15 milyon avro yatırım yaptı

Dünya Bankası Grubu kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye genelinde küçük ve orta boyutlu işletmelere sermaye sağlayarak büyümelerini ve istihdam yaratmalarını desteklemek amacıyla Mediterra Capital Partners I girişim sermayesi fonuna 15 milyon avro yatırım yaptı.
     IFC'den yapılan açıklamaya göre, Mediterra Capital Partners I fonu, perakende, eğitim, sağlık, üretim, otomotiv ve lojistik sektörlerini de içeren 10-15 adet yatırım yapmayı hedefliyor. Yatırımların en az yüzde 20'si KOBİ'lere yönelik olacak ve yaklaşık olarak yüzde 35 ila 50'si küçük boyutlu kuruluşların sermayeye erişimlerinin sınırlı olduğu Anadolu'da faaliyet gösteren şirketlere destek sağlayacak. Fonun toplam büyüklüğünün 150 milyon avroya ulaşması bekleniyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Mediterra Kurucu Ortağı Murat Erkurt, "Mediterra, büyümelerini desteklemek için Türk şirketlerine yatırım yapma stratejisini uygulamaya devam ediyor. IFC'nin yatırımcılarımız arasında bulunması katalitik bir etki yaratacak ve portföyümüzdeki şirketlere sunduğumuz çözümlerin çeşitlenmesini ve derinleşmesini sağlayacak. IFC ile uzun süreli bir işbirliği içinde olmayı umuyoruz" dedi.
     IFC Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Finansal Piyasalar ve Sermaye Fonları Direktörü Aftab Ahmed de ekonomik kalkınma ve istihdam yaratma için büyük önem taşıyan küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek IFC'nin global stratejisinde önemli bir yer aldığını belirterek, Mediterra ile gerçekleştirdikleri bu işbirliği sayesinde Anadolu şehirlerindeki kuruluşlara ulaşabileceklerini kaydetti.
     Bu arada, IFC 2012 mali yılında Türkiye'de 14 projeye 480 milyon dolar yatırım yapmanın yanı sıra aynı dönemde çeşitli projelere diğer kaynaklardan 150 milyon dolar finansman sağlanmasına da aracılık etti. IFC'nin Türkiye'de yatırım yaptığı sektörler arasında ihracat, KOBİ'ler, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve güvenliği, sağlık ve ticaret finansmanı projeleri bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir