İESOB, Liman AVM Projesi'ne karşı dava açtı

  • Yazı boyutu
İESOB, Liman AVM Projesi'ne karşı dava açtı

İESOB, Liman AVM Projesi'ne karşı dava açtı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Liman AVM Projesi'ne karşı dava açtığını açıkladı.
     İESOB'dan yapılan yazılı açıklamada, İzmir Alsancak Kruvaziyer Limanı ve liman içine yapımı planlanan alışveriş merkezi projesi ile ilgili hazırlanan imar planlarının itiraz ve inceleme sürelerinin tamamlandığı hatırlatıldı.
     Kruvaziyer Liman Projesi içine alışveriş merkezini de ekleyen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın kararına karşı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumların ardından İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin de dava açtığı belirtildi.
    
     -Mutlu: "Limanın gelişmesine karşı değiliz"
    
     İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, limanda yapılacak alışveriş merkezinin esnaf sanatkarların işlerini olumsuz etkileyeceğini savundu.
     Limanın geliştirilmesine karşı olmadıklarını belirten Mutlu, "Liman gelişirse ve kente gelen ziyaretçilerin sayısı artarsa üyelerimizin iş potansiyeli de artacaktır. Ama bu bir liman projesi midir, alışveriş merkezi projesi midir- Biz limanda kurulacak alışveriş merkezi planına karşıyız" dedi.
     Mutlu, kentin en güzel noktalarında alışveriş merkezi açılmasına karşı olduklarını ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:
     "İzmir'in dört çıkış noktası da alışveriş merkezleri ile çevrili. Bu da yetmezmiş gibi şehir merkezinde Alsancak Limanı, Üçkuyular Meydanı gibi pek çok cazip yerde yeni merkezler kurulmak isteniyor. Bir alışveriş merkezi çılgınlığı sürüyor. Kanaatimizce yeni merkezler planlanırken, toplumun omurgası esnaf sanatkarların durumu, birbiri ardına açılan dev alışveriş merkezlerinin getireceği trafik kargaşası, çoğu yabancı sermayeli bu kuruluşların ülke dışına sıcak para akışı sağladığı, bu durumun orta ve uzun vadede ekonomik sakıncalarının bulunduğu, ucuz maliyet adına raflarında ithal ürünlere her geçen gün daha fazla yer veren mağazaların yerli üreticiyi zor durumda bıraktığı da göz önünde tutulmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir