İDMİB ve Deri Tanıtım Grubu Başkanı Lemi Tolunay: -"Sektör 2011 yılını 1,44 milyar dolar ihracatla…

  • Yazı boyutu
İDMİB ve Deri Tanıtım Grubu Başkanı Lemi Tolunay:
  -"Sektör 2011 yılını 1,44 milyar dolar ihracatla…

İDMİB ve Deri Tanıtım Grubu Başkanı Lemi Tolunay: -"Sektör 2011 yılını 1,44 milyar dolar ihracatla kapattı. Türkiye'nin deri ihracatındaki 2023 hedefi 10 milyar dolar" -"Hedef 2013 yılında Uzakdoğu'ya deri ihracatında 150 milyon dolara ulaşmak"

Çin ekonomisinin kalbinin attığı Şangay-da her yıl düzenlenen Çin Deri Fuarı-ACLE'nin (All China Leather Exhibition) bu yılki odak ülkesi Türkiye oldu.
     Deri, deri kimyasallarıyla deri makineleri sektörlerinden yüzlerce firma için dünyanın en önemli uluslararası buluşma platformlarından olan fuar 4-6 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor.
     Deri Tanıtım Grubu'ndan yapılan açıklamada, 1998-den bu yana düzenlenen fuarın katılımcı firmalara Çin-deki devasa pazara ihracatın da kapılarını araladığı belirtildi.
     Türkiye, toplamda 41 ülkeden bin 300-ü aşkın firmanın katıldığı fuara 62 Türk firmasıyla katıldı.
     Türkiye böylece İtalya-yı da geride bırakarak, ev sahibi Çin-den sonra en yüksek katılım sağlayan ülke oldu.
    
     -"İkincilik koltuğuna oturduk"
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ve Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay, Çin'e giriş kapısı olarak gördükleri bu fuarda Türkiye'nin "odak ülke" olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
     Türkiye'nin deri sanayinde üretim ve ihracatta lider ülkeler arasındaki yerini aldığını belirten Tolunay, Avrupa'daki birçok rakip ülkeyi geride bırakarak, ikincilik koltuğuna oturduklarını kaydetti.
     "Turkish Leather Brands" olarak teknoloji, tasarım ve kalite açısından dünyanın önemli deri üreticileri arasındaki yerini aldıklarını vurgulayan Tolunay, yüksek kalite ve şık tasarıma sahip çevreye duyarlı üretimin ihracat gücüne olumlu katkılarını anlattı.
     Sektörün 2011 yılını 1,44 milyar dolar ihracatla kapattığını anımsatan Tolunay, Türkiye'nin deri ihracatında 2023 hedefinin 10 milyar dolar olduğunu dile getirdi.
     Bu hedefe ulaşılmasında Çin'in Türk deri sektörü için önemli bir noktada durduğuna değinen Tolunay, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün geliştiğine dikkati çekti.
     Yılın ilk yarısında, Çin'in Haining şehrinden devlet yetkililerinin de katıldığı bir heyetin İstanbul ve İzmir'de ziyaretlerde bulunduğunu hatırlatan Tolunay, "Fuar öncesinde DTG yönetimi olarak biz de Haining'i ziyaret ettik. Haining ile Türk deri sektörü arasında bilgi alışverişi ve ticari faaliyetin geliştirilmesi için önemli bir adım atılmış oldu" ifadelerini kullandı.
    
     -"Bu gelişmeler sadece Çin-le sınırlı kalmayacak"-
    
     Bu gelişmelerin sadece Çin-le sınırlı kalmayacağını ekleyen Tolunay, "İhracat yaptığımız önemli pazarlar arasında, Çin ve Hong Kong başta olmak üzere, Uzakdoğu ülkeleri de bulunuyor. Çin'e 2011'de deri ihracatımızda yüzde 80 oranında artış yakalanmış olması, Çin pazarının kalitesi ve tasarımıyla ön plana çıkan Türk derisine ilgisinin arttığının en büyük göstergesi oldu. Hong Kong ve diğer bölge ülkeleri de eklendiğinde Uzakdoğu'ya toplam deri ihracatımız 125 milyon dolara yaklaşıyor. Hedef 2013 yılında Uzakdoğu'ya deri ihracatında 150 milyon dolara ulaşmak" diye konuştu.
     Asya pazarının diğer önemli ülkeleri Güney Kore ve Japonya'nın dünya deri ve deri ürünleri ithalatında ön sıralarda yer aldığını belirten Tolunay, lüks tüketimin zirvede olduğu bu bölgelerin aynı zamanda girilmesi ve tutunması zor bir pazar olarak Türk deri ve deri ürünleri sektörü tarafından keşfedilmeyi beklediğini vurguladı.ü
     Şangay-daki fuarda modacı Bora Aksu-nun hazırladığı enstalasyon çalışmaları yer aldı.
     "Turkish Leather Brands"in tasarımdaki iddiasını ortaya koymak için etkili bir çalışma hazırladıklarını aktaran Aksu, "Geleceğin yolcuları- Future Travellers" başlıklı çalışmasında, insanlık tarihi kadar eski ama aynı zamanda günümüz teknolojisinden bağımsız düşünülemeyecek kürk ve deri sektörünün Türkiye'de geldiği noktayı yansıtmayı hedeflediğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 210 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir