İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki: -"Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı…

  • Yazı boyutu
İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki:
  -"Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı…

İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki: -"Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı yarışmasına katılım oranı bu alandaki umutlarımızı artırdı. 410 başvuru bu alanda bir rekordur. Başarılı olan projeler toplam 100 bin lira ödül alacak"

İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, "Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı" yarışmasına rekor düzeyde başvuru yapıldığını belirtti.
     Birlik açıklamasına göre, üretim ve ihracatta katma değeri yüksek ürünleri hedefleyen İDDMİB, ilk kez düzenleyeceği, "Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı" yarışması ile bu yönde önemli adım atıyor.
     Finali 31 Ekim günü gerçekleşecek yarışmaya 410 proje müracaatı yapıldı. 31 Ekim akşamı düzenlenecek ödül töreninde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın dereceye girecek projelerin sahiplerine ödüllerini vermesi ve gecenin konuklarından televizyon programcısı Acun Ilıcalı'nın da başarı öyküsünü anlatması bekleniyor.
     Akademisyenlerin, sanayicilerin, fikir sahibi girişimcilerin, öğrencilerin inovatif fikirlerini, tasarımlarını somut olarak gerçekleştirebilmelerini amaçlayan yarışmaya akademisyen kategorisinde 276 müracaat olması dikkat çekti.
    
     -Üniversiteler proje üretmek için yarıştı-
    
     Fırat Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi gibi toplam 37 üniversiteden katılımın olduğu yarışmanın Değerlendirme Kurulu, çalışmalarına 13 Ekim'de başladı.
     Yarışma için sanayici kategorisinden 52, ögrenci kategorsinden 58, girişimci kategorisinden 24 ve akademisyenlerden ise 276 başvuru ile toplamda 410 proje birincilik için mücadele edecek.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, yarışma kapsamında toplam 100 bin lira ödül dağıtılacağını söyledi.
    
     Yarışacak projelerin, elektrik-elektronik, otomotiv, medikal, savunma sanayi, biyomühendislik, geri dönüşüm gibi birçok alanda kullanılabilecek malzeme üretimine yönelik çalışmaları içerdiğini anlatan Öztiryaki, "Başarılı projeleri sanayiciler üretecek. Üretimde ve ihracatta katma değeri yüksek ürünleri hedefliyoruz" dedi.
     410 başvurunun bu alanda bir rekor olduğunu vurgulayan Öztiryaki, şunları kaydetti:
     "Türkiye artık yenilikçi fikirlere alıştı. Bu durum bizi çok sevindirdi. Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon'un önemini tüm kesimlere anlatmaya çalışıyoruz. İhracatta katma değeri yüksek ürünler satmamız artık zorunluluk haline geldi. Yarışmaya katılım oranı bu alandaki umutlarımızı artırdı. Başarılı olan projeler hem 100 bin lira ödül alacak hem de projeler üretime dönerek Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak."
    
    
     yayıncı: Yılmaz Yıldız

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir