İÇGİAF Yönetim Kurulu Başkanı Demirci: -"Teşvik Kanunu'nun en az 5 yıl daha yürürlükte olmasını…

  • Yazı boyutu
İÇGİAF Yönetim Kurulu Başkanı Demirci:
  -"Teşvik Kanunu'nun en az 5 yıl daha 
  yürürlükte olmasını…

İÇGİAF Yönetim Kurulu Başkanı Demirci: -"Teşvik Kanunu'nun en az 5 yıl daha yürürlükte olmasını istiyoruz."

İç Anadolu Genç İşadamları Federasyonu (İÇGİAF) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Demirci, bölgedeki illerin 2004-2012 yılları arasında teşviklerden yararlanarak 37 milyar 72 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek, Teşvik Kanunu'nun en az 5 yıl daha yürürlükte olmasını istediklerini ifade etti.
     Demirci, yaptığı yazılı açıklamada, 5084 Sayılı Kanun'a ilişkin olarak işletmelere verilen teşviklerin bu ay sonu itibariyle sona ereceğini anımsatarak, teşviklerin sona ermesinin, yeni mağdurlar yaratabileceğine dikkati çekti.
     İç Anadolu Bölgesi'ndeki illere 2004-2012 yılları arasında toplam 5 bin 810 proje için teşvik verildiğini bildiren Demirci, bu projelere sağlanan teşviklerle toplam 37 milyar 72 milyon liralık yatırımın gerçekleştiğini, toplam 211 bin 771 kişiye istihdam sağlandığını vurguladı.
     Demirci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "İşletmelere, asgari ücret üzerinden çalıştırdığı her işçi için prim desteği sağlayan, işverenin prim ve vergi yükünü azaltan, enerji desteği veren ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin eden Teşvik Kanunu'nun en az 5 yıl daha yürürlükte olmasını istiyoruz.
     İç Anadolu'daki çok sayıda kent de teşvikten yararlanan 49 il arasında. Aksaray, Çankırı, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Sivas, Karaman ve Nevşehir illerimizde faaliyet gösteren işletmeler, 5084 Sayılı Kanun kapsamındaki teşvikler sayesinde yatırım ve istihdam artışına katkıda bulundu, bölge ekonomisi gelişti. İşletmelere, asgari ücret üzerinden çalıştırdığı her işçi için prim desteği sağlayan, işverenin prim ve vergi yükünü azaltan, enerji desteği veren ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin eden bu kanunun en az 5 yıl daha yürürlükte olmasını istiyoruz. Teşviklerin bu yıl sonu itibariyle sona erecek olmasının yaratacağı zararın boyutları çok büyük olacak. En başta, pek çok işletme sigorta primi ve vergileri ödemekte zorlanacağı için eleman çıkaracak, kayıt dışı eleman çalıştırma artacak, yatırımlar askıya alınacak, belki de pek çok firma kapısına kilit vuracak."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir