ICCIA 15. Yönetim Kurulu Toplantısı -ICCIA Başkanı Şeyh Saleh Kamel: -"Eğer bizler malların,…

  • Yazı boyutu
ICCIA 15. Yönetim Kurulu Toplantısı
  -ICCIA Başkanı Şeyh Saleh Kamel:
  -"Eğer bizler malların,…

ICCIA 15. Yönetim Kurulu Toplantısı -ICCIA Başkanı Şeyh Saleh Kamel: -"Eğer bizler malların, İslam ülkeleri arasında serbest dolaşımını düşünüyorsak, öncelikle kişilerin dolaşımının serbest olabilmesi gerekiyor. Herhangi birinden değil, iş adamlarından bahsediyoruz" -"Keşke bütün ülkelerimizde gümrük ve ticaret bakanlığı bir çatı altında toplanabilse"

İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası'nın (ICCIA) Başkanı Şeyh Saleh Kamel, "Eğer bizler malların, İslam ülkeleri arasında serbest dolaşımını düşünüyorsak, öncelikle kişilerin dolaşımının serbest olabilmesi gerekiyor. Herhangi birinden değil, iş adamlarından bahsediyoruz" dedi.
     Kamel, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası'nın (ICCIA) 15. Yönetim Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki gelişmelere dikkat çekmek istediğini belirterek, "Birçok ülkemizde gümrükler, Maliye Bakanlığı'nın bir parçası olarak işlemektedir. Bu büyük bir yanlıştır" dedi.
     Hz. Ali'nin, "Yeryüzünü imar edin, hazine parayla dolsun, hazineyi imar etmekle uğraşma hem ülkeyi hem hazineyi boşa çıkarırsın" sözünü anımsatan Kamel, şunları kaydetti:
     "Türkiye'deki kardeşlerimiz bunu anlamışlar ve gümrükleri ticareti geliştirmenin bir parçası olarak görmüşler, yoksa hazineyi parayla doldurmanın aracı olarak görmemişler. Böylelikle hem ithalat hem de ihracat olarak ticaretleri artmıştır. Oysa dar bakışla gümrükleri, hazinenin bir kaynağı olarak gören ülkelerin durumlarını hep beraber biliyoruz. Keşke bütün ülkelerimizde gümrük ve ticaret bakanlığı bir çatı altında toplanabilse. Birçok İslam ülkesinde kötü siyasi atmosfer var. Türkiye'nin yaptığı ekonomik gelişmeye bakacak olursak, kişi başına düşen milli gelirin yükseldi, ihracatında artış meydana gelmiştir. Türk kardeşlerimiz de bizim gibi insandırlar, bizim gibi Müslüman'dırlar ve başarılı örneği ortaya koyabilmişlerdir. Bizler hep birlikte neden bunu yapamayalım. Bizde siyaset, iktisadın üzerine ağır basmaktadır."
    
     -"Sert esen rüzgar İslam ülkelerini alıp götürüyor"-
    
     AK Parti hükümetlerine bakıldığında ekonominin motor güç olduğunun görüldüğünü anlatan Kamel, şunları söyledi:
     "Hem ekonomi düzeliyor hem de siyaset düzeliyor. Bizler maalesef kendi aramızda kavga edip çekişiyoruz. Ekonomik planlarımız yeterli düzeyde değil. Maalesef iktidarı on yıllardır elinde bulunduran organlar bile iktidara geldiklerinde ekonomiyi bir planlama ile yönetebilme başarısını gösterememiştir. Özel sektörün temsilcileri olarak ağır sorumluluklarımız olduğunu bilmemiz gerekiyor. Sert esen rüzgar İslam ülkelerini alıp götürüyor. Ekonomiye önem vermemiz gerekiyor. Ortak İslam pazarını hedefliyoruz. Rifat Hisarcıklıoğlu kardeşim vizeler meselesini gündeme getirdi. Planlarımızda açık vize iş adamlarımız için öngörülüyordu, ancak sadece iki ülkenin olurunu alabildik. Diğer ülkelerde hükümetler, ticaret ve sanayi odaları harekete geçmedi ve üzerlerine düşen görevi yerine getirmedi. Eğer bizler malların, İslam ülkeleri arasında serbest dolaşımını düşünüyorsak, öncelikle kişilerin dolaşımının serbest olabilmesi gerekiyor. Herhangi birinden değil, iş adamlarından bahsediyoruz. Maalesef bu bağlamda plana gereken ehemmiyeti gösteremedik. Ümit ediyorum ki odamız gelecek dönemlerde daha fazla işler yapma imkanına sahip olur."
     Bu arada, toplantıdaki konuşmaların ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kamel, hediyeleşti.
     Daha sonra, ortak projeler ve ülkeler arasındaki işbirliğinin nasıl artırılacağı değerlendirileceği toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.
     Öte yandan, 13 ülkeden 50 yabancı iş adamı katıldığı toplantıda, EXPO 2020'ye aday olan İzmir'in tanıtım broşürü dağıtıldı.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir