ICAO'nun Hava Ulaştırma Konferansı

  • Yazı boyutu
ICAO'nun Hava Ulaştırma Konferansı

ICAO'nun Hava Ulaştırma Konferansı

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 6. Dünya Hava Ulaştırma Konferansı, 18-22 Mart 2013 tarihleri arasında Kanada'nın Montreal kentinde 126 üye ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, konferansa dünya genelinden toplam 126 ülke delegasyonu ile gözlemci statüsünde 89 uluslararası organizasyondan 1.055 delegenin katıldığı belirtildi.
     Konferansta, sivil havacılık alanındaki gelişmeler, mevcut fırsatlar, atılması gereken adımların değerlendirildiği belirtilen açıklamada, konferansın önümüzdeki yıllarda havacılık sektöründe belirleyici faktörlerin neler olacağına ışık tutarak, ülkelerin havacılık politikalarına yön vermesi bakımından büyük önem taşıdığının altı çizildi.
     ICAO'nun 10 yılda bir düzenlediği ve bu yıl "Hava ulaşımında sorunlar, çözümler ve sürdürülebilirlik" temasının benimsendiği konferansa, Türkiye'den Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka başkanlığında bir heyet katıldığı ifade edilen açıklamada, Türkiye Delegasyonu'nda, Dışişleri Bakanlığı ICAO Daimi Temsilcisi Çağatay Erciyes, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Sivil Havacılık Genel Müdür yardımcıları Bahri Kesici ve Haydar Yalçın ile konuyla ilgili uzmanların yer aldığı bildirildi.
     Liberalizasyon, pazara erişim, mülkiyet, etkin kontrol, eşit ve adil rekabet, sektöre ilişkin dünyada yaşanan gelişmeler, tüketicinin korunması gibi konularla bunlara ilişkin düzenleyici çerçevelerin ele alındığı konferansta toplam 110 çalışma kağıdı ve 30 bilgilendirme kağıdının tartışmaya açıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Konferansta Türkiye adına 'Liberalization of Market Access' başlığıyla bölgesel nitelikte ve iş gücünün piyasaya serbest girişini kapsayacak şekilde gelişmekte olan ülkelerin havacılıktaki gelişimini esas alan bir çalışma kağıdı sunuldu. Konferans sürecince Türkiye Delegasyonu, Burkina Faso, Kanada, BAE, Brezilya, Bolivya, Guatemala, Guyana, Haiti, Nikaragua, Şili, Trinidad and Tobago heyetleri ile ikili görüşmelerde bulunuldu. Söz konusu görüşmelerde ikili havacılık anlaşmalarına yönelik konuların değerlendirilmesinin yanı sıra 1-4 Mayıs 2013 tarihleri arasında İzmir'de yapılacak Türkiye- Amerika Konferansı'na yönelik davetler de gerçekleştirildi."
     Açıklamada, ICAO'nun karar organı konumundaki ICAO Konsey Üyeliği'ne aday olmayı planlayan Türkiye'nin ayrıca, konferans kapsamında Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle tüm delegasyonların katılımına açık bir resepsiyon düzenleyerek, konsey seçimleri öncesinde önemli bir etkinliğe de imza attığı ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 215 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir