IBP'nin 2012 Açık Bütçe Endeksi açıklandı -2010 yılında 57 olan Türkiye'nin endeksi 2012'de…

  • Yazı boyutu
IBP'nin 2012 Açık Bütçe Endeksi açıklandı
  -2010 yılında 57 olan Türkiye'nin endeksi 
  2012'de…

IBP'nin 2012 Açık Bütçe Endeksi açıklandı -2010 yılında 57 olan Türkiye'nin endeksi 2012'de 50'ye düştü -İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeker: -"57'den 50'ye düşüşümüzdeki en önemli faktör bütçe öncesindeki raporumuzdaki takvimsel gecikme" -"26 ülke bütçe ile ilgili hiçbir anlamlı bilgiyi paylaşmıyor. 28 ülkede bütçe öncesi bir rapor yayımlanmıyor"

Bütçe şeffaflığı konusunda uluslarası düzeyde çalışmaları bulunan International Budget Partnership'in (IBP) 2012 yılına ilişkin anket çalışmasına göre Türkiye'nin endeks değeri 2 yılda 7 puan düşerek 50'ye geriledi.
     IBP'nin 2012 açık bütçe endeksi raporu Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) düzenlediği bir toplantıyla açıklandı.
     Raporun içeriği ile ilgili bir sunum yapan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker, IBP'nin 2006 yılından itibaren her iki yılda bir açık bütçe endeksini kamuoyu ile paylaştığını söyledi.
     Açık bütçe anketinin IBP'nin en önemli ve kapsamlı çalışması olduğunu ifade eden Şeker, 2006'da ankete 59 ülkenin, son olarak ise 100 ülkenin katıldığını anlattı.
     Anket kapsamında 125 soru sorulduğunu dile getiren Şeker, bu soruların 95'inin bütçe dokümanlarına erişim ve bu dokümanların anlaşılabilirliği üzerine olduğunu kaydetti.
     Kalan soruların ise bütçe sürecine katılımına dair olduğunu belirten Şeker, ankette 8 temel bütçe dokümanının varlığı ve bu dokümanların ne kadar anlaşılabilir ve etkin olduğunun sorgulandığına işaret etti.
    
     -"Hükümet'in görüşü son raporda yok"-
    
     Soruları ilk önce IBP'nin yerel danışmanı olarak kendisinin yanıtladığını kaydeden Şeker, yanıtların iki yerel bağımsız uzman tarafından da değerlendirildiğini dile getirdi.
     Daha sonra hükümet yetkililerine yorumda bulunma fırsatı verildiğini belirten Şeker, "Bu yıla kadar Maliye Bakanlığı ile bu koordinasyon sağlanıyordu. Fakat 2012 raporu ile ilgili Maliye Bakanlığı'ndan arkadaşlardan kendilerine böyle bir bildirim yapılmadığını öğrendik. Bana gelen cevaplarda da hükümet yetkilisinin herhangi bir yorumu bulunmuyordu" dedi.
     Daha önce 3 başlık altında sorular sorulurken son ankette bu rakamın 5'e çıktığını dile getiren Şeker, bütçe süreçlerine halkın katılımı vurgusunun artırıldığını bildirdi.
    
     -26 ülke hiçbir bilgiyi paylaşmıyor-
    
     Ülkelere 0 ila 100 arasında endeks puanı verildiğini kaydeden Şeker, 2012 sonuçlarına göre katılımcı 100 ülkenin sadece 6'sının bütçe konusunda kapsamlı bilgi yayımladığının ortaya çıktığını söyledi.
     26 ülkenin ise hiçbir anlamlı bilgiyi paylaşmadığını belirten Şeker, Türkiye'nin bu ülkeler arasında yer almadığını kaydetti.
     28 ülkede bütçe öncesi bir rapor yayımlanmadığını dile getiren Şeker, 8 ülkede de kamu bütçesinin yayımlanmadığını belirtti.
     26 ülkede de vatandaş bütçesinin yayımlandığını anlatan Şeker, "Bu oldukça düşük bir sayı" diye konuştu.
    
     -Türkiye'nin kategorisinde yüzde 20'lik artış-
    
     2006'de endeks değeri 40'ın altında olan ülkelerin puanlarında 6 yılda ortalama 16 puanlık (yüzde 64) bir artış olduğuna işaret eden Şeker, 41 ila 60 puan arasındaki ülkelerin endeks değerinde de yüzde 20'lik bir artış yaşandığını anlattı.
     Yüksek nitelikli denilebilecek 60 puanın üstündeki ülkelerde yüzde 2'lik artış yaşandığını belirten Şeker, "Bu ülkelerin bütçe ile ilgili sistemleri zaten oturmuş" dedi.
    
     -Takvime uyulmadığı için sıfır puan-
    
     Türkiye'nin endeks değeri hakkında da bilgi veren Şeker, Türkiye'nin bir önceki döneme göre 7 puan azalarak 50 puan aldığını söyledi.
     Bu düşüşün nedenleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şeker, değerlendirmeye alınan başlıklardan bütçe öncesi raporun Türkiye'de Orta Vadeli Mali Plan'a (OVMP) karşılık geldiğini ifade etti.
     OVMP'nin, Orta Vadeli Program'ın (OVP) ardından açıklandığını hatırlatan Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye bu raporu aslında kapsamlı şekilde hazırlıyor. Fakat bir takvim gecikmesi yaşanıyor. 2006 yılındaki ilk uygulamalarda Mayıs, Haziran ayında öngörülen bu uygulamalar, yıllar içinde oldukça gecikti ve sonra kanun değişikliği ile Eylül ayına aktarıldı. Fakat 2011 yılında 13 Ekim'de açıklandı. Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı 18 Ekim'de açıklandı. Yani arasındaki süre sadece 5 gün olarak ortaya çıktı. Oysa OECD'ye göre 2 rapor arasındaki sürenin minimum 1 ay olması gerekiyor. 2010 yılında bu alanda aldığımız skor 100 üzerinden 78 idi. Fakat 2012 yılı için IBP, buraya sıfır puan verdi. Sadece takvime uyulmadığı için. Bizim 57'den 50'ye düşüşümüzdeki en önemli faktör bütçe öncesindeki raporumuzdaki takvimsel gecikme."
     Şeker, takvimsel gecikme olmasaydı Türkiye'nin muhtemelen ilk 20 ülke arasında yer alacağını belirterek, IBP'nin takvim karmaşasının giderilmesi konusunda önerilerde bulunduğunu ifade etti.
    
     -"Bütçe halk nezdinde karşılığını bulmalı"-
    
     IBP'nin açıklanan bütçe rakamlarının halkın ne kadar anladığı ile yakından ilgilendiğini ifade eden Şeker, "Siz kağıt üzerinde çok veri sunabilirsiniz ama bu, halk nezdinde karşılığını bulamıyorsa IBP burada eksi puan veriyor" diye konuştu.
     Türkiye'de vatandaş bütçesi uygulaması olmadığı için Türkiye'nin bu başlıkta sürekli sıfır puan aldığını dile getiren, dünyada örnekleri olan uygulamanın Türkiye'de de gerçekleştirilmesi ile ilgili Maliye Bakanlığı'nın çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir