IBM'in 2012 Global CEO raporunun sonuçları açıklandı -IBV kurumunun Üst Yöneticisi Peter Korsten:…

  • Yazı boyutu
IBM'in 2012 Global CEO raporunun sonuçları açıklandı
  -IBV kurumunun Üst Yöneticisi Peter Korsten:…

IBM'in 2012 Global CEO raporunun sonuçları açıklandı -IBV kurumunun Üst Yöneticisi Peter Korsten: -"Teknoloji, kurumları etkileyen dış güçler listesinde 6. sıradan 1 numaraya çıkmış durumda bulunuyor. Teknolojiyi ürünlere entegre etmezseniz aşama aşama pazardaki payınızı kaybedeceksiniz" -"Rekabeti getirecek inovasyonları değerlendirmek için CEO'ların yüzde 69'u ortaklıklara yöneliyor" -"Hız ve eylem, başarılı olan CEO'ların tanımlayıcı özellikleridir"

IBV kurumunun Üst Yöneticisi Peter Korsten, CEO raporunun sonuçlarına göre "Teknoloji, kurumları etkileyen dış güçler listesinde 6. sıradan 1 numaraya çıkmış durumda bulunuyor. Teknolojiyi ürünlere entegre etmezseniz aşama aşama pazardaki payınızı kaybedeceksiniz" dedi.
     Dünya genelinde 11'i Türk, bin 700 CEO ile yüz yüze konuşularak gerçekleştirilen 2012 Global CEO raporunun sonuçları açıklandı.
     Sonuçların paylaşıldığı toplantı konuşan Korsten, stratejilerin ne şekilde değiştiği ve gelecekte nerede olacağını belirlemek için bu raporu hazırladıklarını belirterek, 2003 yılından itibaren bu araştırma sonuçlarını yayımladıklarını ve bugüne kadar 5 bin 500'ü aşkın CEO ile görüştüklerini kaydetti.
     Bu araştırmalar ile CEO'ların beyinlerinden faydalandıklarını ifade eden Korsten, kamu sektörü de dahil farklı endüstrilerden CEO'larla görüştüklerini, yüksek ve düşük performans gösteren sıralamalara ayırdıklarını söyledi.
     Korsten, araştırmada, 20 soru sorduklarını ve 240 tane kategori bulunduğunu anlatarak, şunları aktardı:
     "Bir CEO'nun aklında ne olduğunu anlamaya çalıştık. Yüzde 82'lik bölümünde karakteristik açıdan neredeyse yüzde 1'lik fark vardı. Ama performansları çok farklıydı. Yüksek başarı gösterenler, söylediklerini yapıyorlardı. Başarılarında fikirlerin organizasyon içinde uygulamasını sağlamak yer alıyordu. Hız ve eylem, başarılı olan CEO'ların tanımlayıcı özellileridir. Her yıl üst yönetimdeki kişilere temel bazı sorular soruyoruz. 11 temel kriter çerçevesinde bazı belirlemeler yaptık. Son birkaç yıldır pazarla ilgili faktörler her zaman 1 numaraydı, şimdi 3 numarada yer alıyor.
     Şirketler, hükümetler tarafından sahiplenilmiş durumda, girişimsel özgürlükler yok. Pazar sayısında düşüş var. Araştırmadaki en büyük faklılığı CEO'ların teknolojiye verdiği önemde gördük. Teknoloji, kurumları etkileyen dış güçler listesinde 6. sıradan 1 numaraya çıkmış durumda bulunuyor. Teknolojiyi ürünlere entegre etmezseniz aşama aşama pazardaki payınızı kaybedeceksiniz."
     Korsten, CEO'ların doğru kişilerle çalışması, müşterilerle iyi ilişki kurulması, ürün ve hizmette inovasyona önem verdiklerini belirterek, "Nitelikli insan barındırırsam başarı elde ederim' bakış açısı var. Dünyanın geleceğinin operasyonel kontrolde seyrettiğini düşünüyor musunuz- diye sorduk, yüksek performans gösterenler organizasyonel açıklığı tercih ediyorlar. Organizasyonu açmaktan bahsedilmesi yeni fikirlere açıklık anlamındadır. CEO'lar çalışanlarında somut birliktelik hedeflerler. Başarılı CEO'lar, bu açıklık kavramını benimsiyorlar. Değişikliği hayata geçirebiliyorlar. Bu tür değişiklik için organizasyon için hareket edilmesi gerekiyor" diye konuştu.
    
     -"CEO'lar ortaklıklara yöneliyor"-
    
     Korsten, CEO'ların biresel ihtiyaçların ne olduğunu anlamak istediğini ifade ederek, "Facebook ve Twitter ile müşterilerin ne istediğini anlayabilirsiniz. Firmalardan, kaynaklardan müşteri hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezlerinde müşterileri dinlemeye devam edin. Rekabeti getirecek inovasyonları değerlendirmek için CEO'ların yüzde 69'u ortaklıklara yöneliyor" şeklinde konuştu.
     Teknolojideki ortaklıkların önemine işaret eden Korsten, "Apple, Samsung olmasa başarılı olamazdı, ama Samsung da tablet sektörüne giremezdi. Bu ortaklık olmasaydı akıllı telefon sektörüne bu kadar hızlı bir şekilde geçilemeyecekti" dedi.
    
     -"CEO'lar müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor"-
    
     IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk de, bin 700'den fazla CEO içinde yüzde 33'lük bölümünün, büyümekte olan pazarlar olduğunu belirterek, "Türkiye'de bunların içinde yer alıyor. Türkiye'den 11 CEO ile mülakatlar gerçekleştirildi. Bankacılık, bilişim tüketim ürünleri gibi alanlardan bulunuyor" diye konuştu.
     Charouk, sosyal medyanın bir kilit olarak kullanıldığını ifade ederek, "CEO'lar, bu alandaki ortaklığın altını çiziyor. CEO'ların çok büyük bölümü müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya hedefliyorlar" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından Burhan Karaçam Değer Kazandırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karaçam, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Markafoni Üst Yönetcisi Sina Afra'nın katılımıyla panel gerçekleştirildi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir