"I. Üniversite Öğrenci Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi" -TPE Başkanı Asan: -"Günümüzde işletme…

  • Yazı boyutu
"I. Üniversite Öğrenci Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi"
  -TPE Başkanı Asan:
  -"Günümüzde işletme…

"I. Üniversite Öğrenci Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi" -TPE Başkanı Asan: -"Günümüzde işletme varlıklarının yüzde 80'inden fazlası gayri maddi varlıklardan oluşuyor" -"Türkiye'de üniversitede üretilen bilginin önce patentlenmesi daha sonra da paraya ve katma değere dönüşmesi gerekiyor"

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan, günümüzde işletme varlıklarının yüzde 80'inden fazlasının patent, marka, telif gibi gayri maddi varlıklardan oluştuğunu belirtti.
     TPE'nin, üniversite öğrenci kulüp ve topluluklarını bir araya getirdiği "I. Üniversite Öğrenci Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi"nde konuşan Asan, günümüzde fikri ürünlerin çok değerli olduğunu, fikir ve bilgi deyince de akla ilk üniversitelerin geldiğini söyledi.
     Asan, Türkiye'de Ar-Ge'ye yaklaşık 7-8 milyar dolar harcandığını anlatarak, "Türkiye'de ortaya bilgi çıkıyor ve öyle kalıyor. Üniversitede üretilen bilginin önce patentlenmesi daha sonra da paraya ve katma değere dönüşmesi gerekiyor" diye konuştu.
     Patent alanında yaşanan kaynak israfına da dikkati çeken Asan, ön araştırma yapılmadan başlanan Ar-Ge çalışmalarına ciddi kaynaklar aktarıldığını, araştırma sonucunda ise bu bilginin daha önceden ortaya çıktığının görüldüğünü belirtti.
    
     -Türkiye Avrupa'nın zirvesinde-
    
     Asan, Türkiye'de fikri ürünler konusunda bilinçlenme olduğunu, 2012 yılında patent ve faydalı model alanında 15 bin 826 başvuru olduğunu bildirerek, aynı yıl içerisinde marka alanında da yaklaşık 112 bin marka başvurusu geldiğini, Türkiye'nin bu rakamla Avrupa'da en çok marka başvurusunun yapıldığı ülke konumunda bulunduğunu vurguladı.
     Asan, Türkiye'nin 2012 yılında 41 binin üzerindeki tasarım başvurusuyla Avrupa'da ikinci sırada olduğunu söyledi.
    
     -Amerika'daki gayri maddi varlıkların değeri 7-8 trilyon dolar-
    
     TPE Başkanı Asan, günümüzde işletme varlıklarının büyük çoğunluğunu marka, patent, tasarım gibi gayri maddi varlıkların oluşturduğunu kaydederek, "Bundan 35-40 sene önce işletmelerin yüzde 80'ini maddi, yüzde 20'sini gayri maddi varlıklar oluştururken, günümüzde ise işletme varlıklarının yüzde 80'inden fazlasını gayri maddi varlıklardan meydana geliyor" dedi.
     Dünyadaki gayri maddi varlıkların ekonomik büyüklüğüne dikkati çeken Asan, Amerikan ekonomisinin 15 trilyon dolar büyüklüğünde olduğunu, işletmelerin sahip olduğu patent, marka, tasarım gibi fikri ürünlerin büyüklüğünün de 7-8 trilyon doları bulduğunu anlattı.
     Asan, Amerikan ihracatının yüzde 60'ının fikri mülkiyet yoğun sektörlerden oluştuğuna değinerek, işletmelerin kullanmadıkları fikri mülkiyetleri başka firmaları devredebildiğini, söz konusu lisanslama pazarının büyüklüğünün bugün itibariyle 250-300 milyar dolar seviyesinde olduğunu kaydetti.
     Avrupa Patent Ofisi Avrupa Patent Akademisi Direktörü Giovanna Oddo da zirvenin, üniversitelerde marka, patent ve telif hakları bilincinin gelişmesi için oldukça faydalı olduğunu belirtti.
     Teknogirişim Derneği Başkanı V. Nikolay Viskusenko ise üniversite öğrencilerine "Patent Başarı Hikayesi" konulu bir sunum gerçekleştirdi.
     Zirve, "Türk Patent Enstitüsü ve Üniversite Öğrenci Kulüpleri Arasında İşbirliği Alanlarının Belirlenmesi" ve "Ortak Eylem Planının Oluşturulması" çalıştayları ile gün boyu devam edecek.
    
    
    

Bu haberi 276 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir