Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerinin engellenmesi -Ulaştırma, Denizcilik ve…

  • Yazı boyutu
Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerinin engellenmesi
  -Ulaştırma, Denizcilik ve…

Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerinin engellenmesi -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Mahkeme kararı bugün çıktı" -"Hangi dinden olursa olsun kutsala küfretmek, insanları infiale sevk etmek suçtur. Bir nefret suçudur. Onun için hiçbir suç da karşılıksız kalmamalıdır"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme ait sosyal paylaşım sitelerinde yer alan görüntülere erişimin engellenmesine yönelik mahkeme kararının bugün çıktığını söyledi.
     İncelemelerde bulunduğu Ankara'nın Haymana ilçesi Çalış beldesinde TRT canlı yayınına katılan Yıldırım, İslam'a ve Müslümanlara yönelik nefreti özendirecek girişimin ilk olmadığını ve son da olmayacağını belirtti.
     İslam'a yapılan bu saldırıyı bütün Müslüman dünyası gibi kendilerinin de kınadığını ifade eden Yıldırım, "Ancak kınamakla yetinecek değiliz" dedi.
     Filmi "iğrenç" olarak niteleyerek, söz konusu filme erişimin engellenmesi için ellerindeki tüm yasal ve meşru imkanları kullanmaya karar verdiklerini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Sayın Başbakanımızın talimatı ve Bakanlığımıza, BTK'ya, TİB'e gelen binlerce şikayeti de dikkate alarak bu filmin sosyal paylaşım sitelerinde gösterilen linklerini kapatma kararı aldık. Bugüne kadar internet servis sağlayıcıları, Türk Telekom, TTNET, Türksat, Avea, Vodafone, Turkcell'e bu konuda TİB tarafından gereken uyarılar yapıldı ve birçoğu da kaldırıldı. Tabii bununla da yetinmedik. Önceki gün mahkemeye başvurduk ve bugün de mahkeme kararı çıktı. Mahkeme kararı özetle şöyle diyor: 'Peygamberimize hakaret içeren bu filmin gösteriminin yasaklanması.' Bilhassa paylaşım sitesinin kapatılmasını engelliyor. Yani linklerin, URL dediğimiz bağlantıların kapatılmasını öngörüyor."
    
     -"Artık ülkemizde gösterilemeyecek"-
    
     Yıldırım, mahkeme kararının genel bir karar olduğunu belirterek, başka adlar altında görüntülerin yayımlanmasına ilişkin faaliyette bulunulsa bile TİB'in bunları da anında kapatma konusunda yetki aldığını dile getirdi. Bakan Yıldırım, "Ülkemizde bundan böyle bunun gösterimi artık olmayacak" diye konuştu.
     Görüntülerin dünya çapında da sanal ortamdan kaldırılması için de bir mücadele başlattıklarını kaydeden Yıldırım, söz konusu görüntülerin ağırlıklı olarak yayımlandığı sosyal paylaşım sitesine bu konudaki düşüncelerini ilettiklerini ifade etti.
     Filmde rol alanların kandırıldıklarını söylediğini de hatırlatan Yıldırım, ilgili sosyal paylaşım sitesine, telif hakları hukukuna uymayan filmin yayınlamayacağına yönelik görüşlerini bildirdiklerini kaydetti.
     ABD'de de filmin gösterimden kaldırılması için mahkeme kararı alındığını belirten Yıldırım, "Hangi dinden olursa olsun kutsala küfretmek, insanları infiale sevk etmek suçtur. Bir nefret suçudur. Onun için hiçbir suç da karşılıksız kalmamalıdır" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir