Hür Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sarıcı: -"En fazla teşvik edilen 6'ncı Bölge'ye yatırım…

  • Yazı boyutu
Hür Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sarıcı:
  -"En fazla teşvik edilen 6'ncı Bölge'ye yatırım…

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sarıcı: -"En fazla teşvik edilen 6'ncı Bölge'ye yatırım talebinin az olması, 'doğal'. Yatırımcıların endişesine yol açan şartları en aza indirmek şart"

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) Başkanı Yusuf Sarıcı, Yeni Teşvik Sistemi'ne göre en fazla teşvik alan bölgelerden biri olan 6'ncı Bölge'ye yatırım talebinin az olmasının 'doğal' olduğunu belirterek, "yatırım için daha erken ve şartlar henüz olgunlaşmadı" dedi.
     Sarıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Teşvik Paketi'nin 6'ncı Bölge'de yeterli etkiyi göstermediğini söylemek için "erken olduğunu" belirterek, "Yeni Teşvik Sistemi'ne göre en fazla teşvik alan bölgelerden biri olan 6'ncı Bölge'ye yatırım talebinin az olmasını 'doğal' karşılıyoruz. Çünkü yatırım için daha erken ve şartlar henüz olgunlaşmadı. Söz konusu bölgedeki iller yatırımcılar tarafından çok iyi bilinen iller değil. Yatırım için gerekli şartların sağlanmasıyla önümüzdeki dönemde bu illerde yatırımların hızlanacağına inanıyoruz. Özellikle bölge işadamlarının kendi şehirlerinde yeni yatırımlara yönelmesi, teşvik edici olacaktır" ifadelerini kullandı.
     Şirketlerin, Avrupa Birliği ülkelerindeki yaşanan ekonomik kriz ve Ortadoğu ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle üretim ve yatırım konusunda temkinli olduklarını ifade eden Sarıcı, şunları kaydetti:
     "Krizlerden olumsuz etkilenen sanayicinin, yeni yatırım yapma konusunda aceleci davranmaması doğaldır. Yatırımda kararlı olanlar da şartları daha iyi olan 1'nci Bölge'yi tercih ediyor. 6'nci Bölge için karamsarlığa kapılmak, 'beklenen yatırımlar olmayacak' diye endişe etmek doğru değil. Yatırımcıların sabırlı olması, devletimizin de yatırımcıların endişesine yol açan şartları en aza indirmesi şarttır."
     Yeni Teşvik Sistemi'nde 6'ncı bölge'de, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir