Huawei Türkiye 10. Yıl Kutlaması -Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer:…

  • Yazı boyutu
Huawei Türkiye 10. Yıl Kutlaması
  -Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer:…

Huawei Türkiye 10. Yıl Kutlaması -Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer: -"Yönetim kurullarının kısa dönemli kar odaklı yaklaşımdan vazgeçmesi lazım. Yoksa, artan data trafiği, internet trafiğini ne sabit şebekelerimiz ne mobil şebekelerimizin karşılama imkanı yok"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "Yönetim kurullarının kısa dönemli kar odaklı yaklaşımdan vazgeçmesi lazım. Yoksa, artan data trafiği, internet trafiğini ne sabit şebekelerimiz ne mobil şebekelerimizin karşılama imkanı yok" dedi.
     Acarer, Huawei Türkiye 10. Yıl Kutlaması'nda yaptığı konuşmada, 2009 yılında Huawei'nin Ar-Ge merkezinin Türkiye'de kurulduğunu öğrendiğini belirterek, geçen yıl satışların 440 milyon dolara ulaştığını, Huawei Türkiye'nin Çin'in dışında Hindistan'dan sonra ikinci büyük merkez olduğunu kaydetti.
     Huawei'nin büyük operatörlerle ciddi iş birliği içinde çalıştıklarını ifade eden Acarer, şunları söyledi:
     "Türkiye'de son yıllarda ICT sektöründe yaşanan bu ivmede 3. nesil şartnamesiyle getirilen Ar-Ge merkezi kurma, personel istihdam etme, yazılım ve donanımda tedarik ile ilgili yerli koşulların önem taşıdığını düşünüyorum. BTK olarak bu yıl işletmeler düzeyinde yaptığımız Ar-Ge ve yerli tedarik denetimlerinde 3 nesil şartnamesindeki koşullarının büyük ölçüde yerine getirilmesinden memnuniyet duyuyorum. Dünyada yapılan araştırmalar bilişim sektöründe 1 birimlik artışın ekonomik büyümeye 1,5 birim arttırdığını göstermektedir. 2023 yılında 160 milyar dolarlık bir ICT hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmada bu tür çalışmaları değerli buluyorum. Huawei'in sosyal sorumluluk ve eğitim faaliyetlerine katkı sağladığı takdirde daha da fazla seveceğim."
    
     -"Kısa dönemli kar odaklılıktan vazgeçilmeli"-
    
     Acarer, özellikle bu sektörün lokomotifi olarak kabul edilen işletmelerde son yıllarda tepe yönetimi ile yönetim kurulu arasında yatırım konusunda ciddi ayrılıkların bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti:
     "Yönetim kurullarının, sermayedarların genellikle işletmelere kar odaklı yaklaşımlarıdır. Tepe eğilimler yatırım yapmak istiyor, yönetim kurulları kar amaçlı olarak konuya yaklaştıkları için yatırımları azaltma eğilimindeler. Alt yapıya gereken yatırım yapılmadığı takdirde o işletmeler uzun dönemde değil, birkaç yıl sonra ciddi zarar vereceğine inanıyorum. Sadece o işletmeler değil, Türkiye'nin networkü değil, büyük işletmeler gereken yatırımları yapmazsa ekosistemdeki binlerce firma da zarar görecek. Türkiye'nin alt yapısı daha da gelişsin diye çalışıyoruz. Sizin bize belirlediğiniz strateji bu. Ekosistemde küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha çok gelişsin bizim çabamız bu. Yönetim Kurullarının kısa dönemli kar odaklı yaklaşımdan vazgeçmesi lazım. Yoksa, artan data trafiği, internet trafiğini ne sabit şebekelerimiz ne mobil şebekelerimizin karşılama imkanı yok. Türkiye mobil kapsamanın en fazla olduğu ülke. Bu yatırımlar seneye azalırsa, 3 sene sonra sıra bekleyen konuma düşeriz. Gönlüm sabit ve mobil işletmelerin iş birliği içinde pazarı büyütmelerini içeriyor."
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir