HSBC Türkiye Baş Ekonomisti Melis Metiner: -"Büyümenin birleşenlerine baktığımızda iç talebin…

  • Yazı boyutu
HSBC Türkiye Baş Ekonomisti Melis Metiner:
  -"Büyümenin birleşenlerine baktığımızda 
  iç talebin…

HSBC Türkiye Baş Ekonomisti Melis Metiner: -"Büyümenin birleşenlerine baktığımızda iç talebin ivme kaybettiğini ve dış talebin ivme kazandığını görüyoruz. Bu da Türkiye'de büyümenin yeniden dengelenmesinin sürdüğünü gösteriyor"

HSBC Baş Ekonomisti Melis Metiner, büyümenin birleşenlerine bakıldığında iç talebin ivme kaybettiğini ve dış talebin
     ivme kazandığını belirtti.
     2012 yılı ilk çeyrek rakamlarını AA muhabirine değerlendiren Metiner, 2012 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarının hem piyasa beklentilerinden hem de Merkez Bankası beklentilerinden bir miktar daha iyi geldiğini söyleyerek şöyle konuştu:
     "Büyümenin birleşenlerine baktığımızda iç talebin ivme kaybettiğini ve dış talebin ivme kazandığını görüyoruz. Bu da Türkiye'de büyümenin yeniden dengelenmesinin sürdüğünü gösteriyor. Eğer yılın geri kalan kısmında da bu trend devam ederse, yani iç talep ve ithalatın ivme kaybetmesi, dış talep ve ihracat performansının güçlü kalması halinde ve petrol fiyatlarındaki düşüş de devam ederse hem Türkiye'nin dış ticaret açığında hem de cari açığında bir düzeltme olacağını tahmin ediyoruz.
     Piyasada yıl sonu tahmini yaklaşık 3 civarında. Bizim de büyüme tahminimiz 2012 yılı için yüzde 2, piyasanın bir miktar altındayız. Burada herhangi bir değişiklik yapmadık. Çünkü ikinci çeyrek verilerine baktığımızda sanayi üretimi olsun, tüketici güven endeksi ve diğer sektör güven endeksleri olsun bu verilere bakacak olursak çok güçlü bir performans çizmiyorlar. Dolayısıyla bir piyasadan birazcık daha temkinli olan büyüme tahminini şimdilik koruyoruz"
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir