Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin: -"Hizmet şehri olan Hong Kong halkı zengin ve…

  • Yazı boyutu
Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin:
  -"Hizmet şehri olan Hong Kong halkı zengin ve…

Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin: -"Hizmet şehri olan Hong Kong halkı zengin ve lüks tüketimi fazla. Bu Türk firmaları için büyük bir fırsat olabilir" -DEİK Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ali Kibar: -"Hong Kong bir fırsat okyanusu"

Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin, zengin ve lüks tüketimi fazla olan Hong Kong'un Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.
     Hong Kong Yatırım Destek Kurumu (Invest Hong Kong -InvestHK) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen çalışma yemeğinde Hong Kong'daki güncel yatırım ve iş fırsatları görüşüldü.
     Hong Kong hakkında bilgi vererek, tüm uluslararası firmaların Hong Kong'u bölgesel bir hub olarak kullandığını anlatan Galpin, "Hong Kong, ASEAN bölgesi, Çin, Japonya gibi tüm Uzak Doğu ülkelerine merkez uzaklıkta ve ulaşım kolaylığında bir yer. Tüm Doğu Asya'yı kapsama alanına alabilirsiniz. Anayasamızda temel kanun şöyle der, 'Hong Kong düşük vergili bir şehir olarak kalmaya devam edecek'. Çin mesela, yüksek vergili bir yer" dedi.
     Çalışan nüfusun sadece yüzde 2'sinin yüzde 15'den daha az vergi ödediğini belirten Galpin, "Hong Kong'da, satış vergisi, ithalat tarifeleri, sermaye gelir vergisi, diğer gelirlerle ilgili vergi yok. Sadece Hong Kong'dan kazanılan paradan vergi alınır. Mesela şarap tarifelerini sıfıra indirdik. Gelirlerimiz yüksek olduğundan bölgemiz zengin. Bu yüzden vergiler çok az" şeklinde konuştu.
     "Hizmet şehri olan Hong Kong halkı zengin ve lüks tüketimi fazla. Bu Türk firmaları için büyük bir fırsat olabilir" diyen Galpin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Hong Kong'da olursanız fırsatlardan yararlanırsınız. Hong Kong, dışarıya doğru Asya'da en çok yatırım yapan ülke ve 2011 yılında 82 milyar dolar dış yatırım yaptı. Hong Kong'da olmak için çok büyük firma olmanız gerekmiyor. Büyük çok uluslu şirketler, Hong Kong'u Asya-pasifik bölgesinin bir merkezi olarak kullanıyor. Dünyanın büyük şirketleri Hong Kong'u küresel operasyonlarının merkezi haline getiriyor. Türkiye, Hong Kong'da az temsil ediliyor. Türk şirketlerine fırsat var. Mesela deri şirketleri, lojistik şirketleri gibi."
     DEİK Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ali Kibar da Hong Kong'un bir fırsat okyanusu olduğunu belirterek, "Hong Kong, sadece Çin değil diğer bölgelere de kolay ulaşma imkanı veriyor. Hong Kong'u hub noktası olarak kullanan Çinli firmalarla irtibata geçmek, diğer bölgelere ihracat yapılması için de bir merkez üssü olması için uygun. Çin pazarına daha rahat girebileceğiniz bir merkez. İki ülke açısından da karşılıklı fırsatlar mevcut. Son olarak İnvestHK'dan Türkiye'ye bölgelerinden yatırımcı bulmalarını istiyorum" dedi.
     Hong Kong Ekonomik ve Ticari İlişkiler Ofisi Avrupa Birliği Özel Temsilcisi Mary Chow ise Hong Kong'daki fırsatlara değinerek, şöyle konuştu:
     "Özerk ve konvertibl bir para birimimiz var. Pazartesi günü Venedik'te Hong Kong sergisindeydim. Bu yıl büyük projemizi sunuyoruz. Eski havalimanının yerine yeni bir terminal inşa edilecek. Burada ofis ve rezidanslar yapılacak. 40 hektarlık alanda 10 performans bölgesi sunduk. Merkez kurmak isterseniz İnvestHK'dan yardım isteyin"
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir