Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin: "Türk bankalarının, Türkiye'den finansal…

  • Yazı boyutu
Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin:
  "Türk bankalarının, Türkiye'den finansal…

Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin: "Türk bankalarının, Türkiye'den finansal kuruluşların Hong Kong'ta olmasını istiyoruz" -"Herhangi biri Hong Kong'ta bir şirket kurmak isterse aynı işlemden geçer. Tüm ihtiyacımız olan yatırım sermayesi sadece 1 Hong Kong doları ve Hong Kong'ta yaşamasına gerek olmayan bir genel müdür" -"Yerel bir ortaklık kurma zorunluluğunuz yok ve şirketin kurulması için bütün işlemler sadece 1 saatte tamamlanıyor" -"Hong Kong'ta Türkiye'den gelecek hizmet sağlayıcılar için fırsatlar olduğunu düşünüyoruz"

Hong Kong Yatırım Destek Direktörü Simon Galpin, Türk bankalarını dünyanın en büyük finans merkezlerinden birisi olan Hong Kong'ta şube açmaya davet ederken, şirketlerin sadece 1 Hong Kong doları sermaye ile bir saat içerisinde Hong Kong'da temsilcilik kurabileceklerini söyledi.
     Galpin, Türkiye ve Hong Kong arasındaki ticaret ve yatırım ortamının hızlandığını belirterek, "Türk bankalarının, Türkiye'den finansal kuruluşların Hong Kong'ta olmasını istiyoruz" dedi.
     Konuya ilişkin olarak Renova Ekonomi ve Yatırım Danışmanlığı şirketinin Genel Müdürü Didem Ergin de daha fazla Türk finans kurumunun Hong Kong'ta temsil edilmesinin gerektiğini belirterek, "Dünyada en büyük 100 bankanın 70'si Hong Kong'ta bulunuyor. Hong Kong'tan Asya Pasifik'teki faaliyetlerini yönetiyorlar. Şu an için bir Türk bankası yok" diye konuştu.
     Türk şirketlerinin de Hong Kong'ta temsil edilmesinin büyük avantajlar sağlayabileceğini belirten Galpin, "Dünyanın her yerinden şirketlerin Hong Kong'da iş yapması için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hong Kong her zaman bir geçiş bölgesi olmuştur. Çin'e uzanan yolda önemli bir geçiş noktasıdır. Hong Kong atık Çin şirketlerinin de dünyaya açılması için bir plafform vazifesi görmeye başladı. Türkiye'nin kuvvetli olduğu ürünler açısından iş adamlarını cezbetmemiz çok önemli. Onların gelip kendi ürünlerini Hong Kong'u merkez olarak kullanarak bölgeye yayılmasını teşvik etmek son derece önemli" ifadelerini kullandı.
     Hong Kong'un anakara Çin'den daha davetkar ve çekici fırsatlar sunduğunu belirten Galpin, şunları kaydetti:
     "Herhangi biri Hong Kong'ta bir şirket kurmak isterse aynı işlemden geçer. Tüm ihtiyacımız olan yatırım sermayesi sadece 1 Hong Kong doları ve Hong Kong'ta yaşamasına gerek olmayan bir genel müdür. Yerel bir ortaklık kurma zorunluluğunuz yok ve şirketin kurulması için bütün işlemler sadece 1 saatte tamamlanıyor. Oysa ki Çin'in diğer bölgelerinde bu işlemleri yapmak aylar alabilir. Giderek Avrupa'dan, Kuzey Amerika'dan daha fazla şirket Hong Kong'a gelyor. Aslında bu yolla Hong Kong'a değil de Asya'ya gelmiş oluyorlar."
     Ülkede uygulanan vergi politikasına da değinen Galpin, "Vergiler son derece düşük. Hong Kong'ta kurumsal vergi yüzde 16,5, ücret vergisi de en fazla yüzde 15 oranında uygulanıyor. Bunun yanında, gelişmiş birçok ülkede vergilendirilecek olan birçok gelir Hong Kong'ta vergilendirilmez. Bizde satış vergisi, sermaye vergisi, ithalat tarifeleri bulunmamaktadır. Sadece Hong Kong'tan edilen gelir vergilendirilmektedir" dedi.
    
     -"Türk markaları Hong Kong'a gelsin"-
    
     Galpin, Asya'da lüks tüketime olan talebin artış eğiliminde olduğunu belirterek, Asya pazarına Hong Kong üzerinden giriş yapmayı planlayan Türk şirketler için büyük fırsatlar bulunduğunu ifade etti.
     Galpin, şöyle devam etti:
     "Son yıllarda Hong Kong'u ziyarete gelenlerin sayılarında inanılmaz bir artış var. Sadece 42 milyon kişi geçen yıl Hong Kong'u ziyaret etti. Bunlar genelde alışverişe gelen Asyalı ziyaretçiler. Hong Kong'ta Londra'da göreceğinizden çok daha fazla Burberry mağazası, Milano'da görebileceğinizden fazla Gucci mağazası var. Genelde Çin'den gelen ziyaretçilerin almak istediği markalar bunlar. O yüzden bunun Türk şirketleri için güzel bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Bu müreffeh diyebileceğimiz ziyaretçi gruplarına satmak isteyecekleri ürünleri Hong Kong üzerinden satabilirler.
     Hong Kong'ta Türkiye'den gelecek hizmet sağlayıcılar için fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. Hong Kong'taysanız, Çin'deki, Kore'deki başlıca şehirlere ulaşım çok kolay. Hem de ASEAN dediğimiz bölgede yer alan Singapur, Kuala Lumpur gibi şehirlere 3-4 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Başka hiçbir şehrin böyle bir bağlantısı yok. Bu büyük bir avantaj. Singapur'la Pekin arasında uçmak isteseniz, neredeyse bütün gün uçmanız gerekir. Oysa ki Hong Kong için bu tip bir sıkıntı yok."
     Türk şirkelerin son zamanlarda Hong Kong'la yakından ilgilendiklerini belirten Galpin, "Bugün konuştuğumuz bir Türk şirketinin Hong Kong'a yatırım yapması için 2-3 ay geçebiliyor. Türkiye'den oldukça güçlü bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
     Galpin, Hong Kong'tan da Türkiye yapılabilecek büyük doğrudan yatırımlar için fırsatlar olduğunu belirterek, "Burada bizim amacımız tabii ki onların Hong Kong'a gelmesine yardımcı olmak, ama aynı zamanda oradan Türkiye'ye yapılacak doğrudan yatırımları da desteklemek. 2011 yılında Hong Kong'a doğrudan yabancı yatırım 83 milyar dolar düzeyindeyken, aynı 81 milyar dolarlık yabancı yatırım da Hong Kong'tan başka ülkelere yapıldı. Tabii ki Türk şirketlerin bu kaynaklara erişimi için orada olması gerekiyor" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir