Hollanda Prensesi Maxima: -"Türkiye'nin son derece dikkati çeken kadın girişimcileri var.…

  • Yazı boyutu
Hollanda Prensesi Maxima:
  -"Türkiye'nin son derece dikkati çeken kadın 
  girişimcileri var.…

Hollanda Prensesi Maxima: -"Türkiye'nin son derece dikkati çeken kadın girişimcileri var. Girişimciler desteklenerek cinsiyetler arasındaki fark kapatılabilir" -"Demografik değişim gibi zorlu konuların üstesinden gelmek için yetenekli girişimcilere ihtiyaç var" -"Hollanda Dışişleri Bakanı Timmermans: -"Hollanda ve Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkiler son derece yoğun"

Hollanda Prensesi Maxima, Türkiye'nin son derece dikkati çeken kadın girişimcileri olduğunu belirterek, "Girişimciler desteklenerek cinsiyetler arasındaki fark kapatılabilir" dedi.
     Hollanda'da bulunan Türkiye Enstitüsü tarafından Global Girişimcilik Haftası kapsamında ikinci kez organize edilen "The Great Game Business Challenge" etkinliğinde konuşan Maxima, bu yıl Türkiye ve Hollanda'nın diplomatik ilişkilerinin 400. yılını kutladığını hatırlattı.
     Türkiye ve Hollanda'nın birbiriyle her türlü ürün ve fikrin alışverişini yaptığını belirten Maxima, yaratıcılık ve yeteneğin tek başına bir şey ifade etmediğini vurguladı, Maxima, "Bütün bunları paraya çevirebilmek gerekiyor" dedi.
     KOBİ'lerin ulusal ve uluslararası ekonomik büyümenin motor vazifesini gördüğünü anlatan Maxima, Türkiye, Hollanda ve bütün ülkelerin ulusal gelirlerini artırmak için genç girişimcilere ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
     Demografik değişim gibi zorlu konuların üstesinden gelmek için yetenekli girişimcilere ihtiyaç olduğunu aktaran Maxima, geleceğe dair bazı sorulara yanıt bulmanın sürdürülebilirlik için büyük önem taşıdığını dile getirdi.
     Hollanda Prensesi Maxima, "Nasıl daha fazla insanın kendi işini başlatmalarını sağlayabiliriz- Onların büyümesine nasıl yardımcı olabiliriz- Tüm bunlar için finansman imkanları son derece önemli" ifadelerini kullandı.
    
    
     -"Kadınlar finansal okuryazarlık alanında desteklenmeli"-
    
     Sürdürülebilir ekonomi için kadın girişimcilerin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Maxima, kadın girişimcilerin öngörülmüş risklerinin finansal olarak desteklenmesi gerektiğini söyledi.
     Kadınların finansal okuryazarlık alanında desteklenmesi gerektiğine dikkati çeken Maxima, Türkiye'de şirketlerin sadece yüzde 6'sının kadınlara ait olduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin finansal kurumlarının kadınların bu konudaki başarılarını destekleyebileceğini vurgulayan Maxima, şunları ifade etti:
     "Kadın girişimciler arasında derneklerin kurulması, network oluşturmak faydalı olacaktır. Türkiye'nin son derece dikkati çeken kadın girişimcileri var. Girişimciler desteklenerek cinsiyetler arasındaki fark kapatılabilir."
    
     -"Hollanda'da çok canlı bir Türk-Hollandalı nüfusu var"-
    
     Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise yakın zamanda yaşadığı bir anekdotu katılımcılarla şöyle paylaştı:
     "Geçenlerde annemi doktora götürdüm. Annem doktoru işaret ederek, 'Buradan değil, değil mi-' dedi. Yaka kartına baktım ve Türk adı olduğunu gördüm. Anneme doktorun Türk asıllı olduğunu söyledim. Annem, 'Ben onu sormadım, doktorun Flaman aksanı var onu sordum' dedi. Düşünün annem, doktorun Türk olmasına şaşırmıyor, aksanının Flaman aksanı olmasına şaşırıyor. Bu, Türkler'in benim annemin jenerasyonuyla bile ne kadar entegre olduğunu gösteriyor."
     Hollanda ve Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin son derece yoğun olduğunun altını çizen Timmermans, "Hollanda'da çok canlı bir Türk-Hollandalı nüfusu var. Her iki toplumu da son derece iyi yaşıyor ve iyi anlıyorlar" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 237 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir