Hollanda'nın bütçe açığı 2013-te de AB normunun üzerinde olacak

  • Yazı boyutu
Hollanda'nın bütçe açığı 2013-te de AB normunun üzerinde olacak

Hollanda'nın bütçe açığı 2013-te de AB normunun üzerinde olacak

Avrupa'daki ekonomik krizin etkilediği ülkelerden Hollanda'da bütçe açığının, 2013 yılında AB'nin öngördüğü yüzde 3'lük sınırın üzerinde olacağı belirtildi.
     Merkezi Planlama Bürosu'nun (CPB) araştırmasına göre, bu yıl yüzde 3,8 olan bütçe açığının 2013'te yüzde 3,3 olarak olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Hollanda Merkez Bankası (DNB) ise gecen hafta yaptığı açıklamada, bütçe açığının 2013 ve 2014 yılları için yüzde 3,5 olarak gerçekleşeceği öngörüsünde bulunmuştu.
     Ülke ekonomisindeki gerilemenin önümüzdeki yıl da devam edeceği belirtilen CPB'nin araştırmasına göre, yüzde 19'dan yüzde 21 yükseltilen KDV oranı tüketici harcamalarını olumsuz etkileyecek.
     Bütçe açığının AB-nin öngördüğü sınırın üzerinde olacağı beklentisi Hollanda'da, hükümetin ek tasarruf tedbirlerine başvuracağı yorumlarına neden oldu. Uzmanlar, bütçe açığının yüzde 3 olan AB normlarına çekilebilmesi için 2 milyar avro ek tasarruf yapılması gerektiğini belirtiyor. Hükümet ise ek tedbirlerin gündemde olmadığını bildirdi.
     Geçen ay göreve başlayan Liberal Parti'yle (VVD) İşçi Partisi'nin (PvdA) oluşturduğu koalisyon hükümeti, ekonomik krizi aşmak için beş yıl içinde 16 milyar avro kesinti planlanmıştı.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir