Hollanda'nın Avrupa Şampiyonası'ndan elenmesi ülke ekonomisini zarar uğrattı

  • Yazı boyutu
Hollanda'nın Avrupa Şampiyonası'ndan 
  elenmesi ülke ekonomisini zarar uğrattı

Hollanda'nın Avrupa Şampiyonası'ndan elenmesi ülke ekonomisini zarar uğrattı

Hollanda Milli Fubol Takımının Avrupa Futbol Şampiyonası'ndan beklenmedik bir şekilde elenmesi, insanların moralini bozduğu gibi ülke ekonomisini de olumsuz etkiledi. Araştırmalara göre, milli takımın erken elenmesi futbolla ilgili ürünler satan şirketleri milyonlarca avro zarara uğrattı.
     GFK adlı araştırma kurumu yöneticisi Joop Holla, NOS televizyonuna yaptığı açıklamada, erken elenmenin futbolla ilgili ürünler satan süper marketlere yaklaşık 20 milyon avroluk ciro kaybı yaşattığını söyledi. Holla, milli takımla bağlantılı olarak üretilen gıda ürünlerinin şimdi ya indirimli satılacağını ya da çöpe atılacağını belirterek, bunun da bir kaç milyon avroya mal olacağını ifade etti.
     Araştırmacılar, süper marketlerin Avrupa Şampiyonası'yla ilgili kampanyalarını durdurmaya başladıklarını ve bu çerçevede televizyonlarda yayınlanan reklamlarda da azalma yaşanacağını ileri sürdü.
     Almanya yenilgisinden sonra halkın üst tura çıkma ümidinin tükendiğine işaret eden araştırmacılar, süpermarketlerin yanı sıra maçları büyük ekranlı televizyonlarda yayınlayan kafelerin de önemli gelir kaybı yaşayacağını dile getirdi. Turizm şirketlerinin Avrupa Şampiyonası'nın yapıldığı Polonya ve Ukrayna'ya dönük operasyonlarında da azalma olduğu kaydedildi.
     Bu arada Hollanda'nın turnuvadan erken elenmesi üzerine harekete geçen fakirlere hizmet veren Gıda Yardım Bankaları, marketlerde satılmayan futbolla ilgili gıda ürünlerinin kendilerine bağışlanabileceğini açıkladı.
     Bu konuda ilgili şirketlerle iletişime geçtiklerini bildiren Gıda Yardım Bankaları, söz konusu gıda ürünlerinin gönüllü kişiler tarafından toplanabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir