Hollanda'da Türk iş adamına girişimcilik ödülü

  • Yazı boyutu
Hollanda'da Türk iş adamına girişimcilik ödülü

Hollanda'da Türk iş adamına girişimcilik ödülü

Hollanda'da beyaz peynir üretimi yapan Özgazi Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Aktürk, "Yaratıcı Girişimcilik" yarışmasında ikincilik ödülü aldı.
     Güney Brabant eyaleti Ticaret Odası tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen yarışmada 100'e yakın firma arasından ilk üçe kalma başarısı gösteren Aktürk'e ödülü, Breda'da düzenlenen törende verildi. Beyaz peynir alanında Avrupa'da satılan markaların yaklaşık yüzde 80'ine üretim yaptığı belirtilen Aktürk'ün, yaratıcı fikirler ve çevreye duyarlı anlayışından dolayı ödüle layık görüldüğü kaydedildi.
     Yarışmada birinciliği ise metal işleme şirketi Metrical elde etti.
     Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Başkan Vekili de olan Aktürk, 22 yıl önce geldiği Hollanda'da beyaz peynir üretiminde bugün sektörün en büyüğü olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Aldığı ödülün de bunun bir göstergesi olarak kabul edilebileceğini dile getiren Aktürk, yarışmada 100'e yakın firma arasından ilk üçe kalmanın önemini vurguladı.
     Şerif Aktürk, "22 sene önce buraya geldiğimde peynir ülkesi olarak bilinen Hollanda'da beyaz peynir üretilmiyordu" diyerek, Avrupa'da yaşayan 5,5 milyon Türk'ün yanı sıra Avrupalılar'ın sofralarında bulunan beyaz peynirlerin kendi fabrikalarında üretildiğini söyledi. Günlük 50 ton beyaz peynir üreten fabrikalarında otomasyon sistemi sayesinde yaklaşık 10 kişiyle üretim yaptıklarını belirten Aktürk, "Günlük 50 ton beyaz peynir üretimini ek küçük yatırımlarla 70, 80 tona çıkaracağız" dedi.
     ABD ve Avustralya'ya da ihracat yaptıklarını anlatan Aktürk, yakın zamanda kurdukları teneke ve salça fabrikasıyla ürün çeşitliliğine gittiklerini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir