Hollanda'da işsiz sayısı 1996'dan bu yana ilk kez 500 binin üzerine çıktı

  • Yazı boyutu
Hollanda'da işsiz sayısı 1996'dan bu yana ilk kez 500 binin üzerine çıktı

Hollanda'da işsiz sayısı 1996'dan bu yana ilk kez 500 binin üzerine çıktı

Hollanda'da ekonomide küçük de olsa düzelme yaşanmasına rağmen işsiz sayısı 1996'dan bu yana ilk kez 500 binin üzerine çıktı.
     Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılan açıklamada, 16 milyon nüfuslu ülkede toplam işsiz sayısının, Haziran ayına kıyasla Temmuz ayında 14 bin artarak 510 bine yükseldiği belirtildi. Ülkede işsiz sayısı 1996 yılından bu yana ilk kez yarım milyonun üstüne çıkıyor.
     Temmuz ayında istihdam açığının yüzde 6,5'e ulaştığına yer veren CBS'in verilerine göre, Sosyal Sigortalar Kurumu'na (UWV) kayıtlı işsizlik ödeneği alanların sayısı, Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17,5 oranında artarak 298 bine yükseldi.
     Açıklamada, işsizliğin özellikle genç kesimi daha çok etkilediği ve söz konusu dönemde gençler arasında işsizlik ödeneği alanların sayısının yüzde 54 oranında arttığına vurgu yapıldı.
     Son bir yıldır istihdam açığının sürekli büyüdüğünü kaydeden istatistik bürosu, ekonomik krizden dolayı işten çıkarılmalarda artış yaşandığı gibi insanların yeni iş bulmakta da zorlandığını dile getirdi.
     CBS önceki gün yaptığı açıklamada ise ülke ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında büyüdüğünü bildirmişti.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir