HKTDC Avrupa Bölge Müdürü Susan Lam: -"2011 yılında Türkiye'nin Hong Kong'a ihracatı yüzde 72…

  • Yazı boyutu
HKTDC Avrupa Bölge Müdürü Susan Lam:
  -"2011 yılında Türkiye'nin Hong Kong'a 
  ihracatı yüzde 72…

HKTDC Avrupa Bölge Müdürü Susan Lam: -"2011 yılında Türkiye'nin Hong Kong'a ihracatı yüzde 72 arttı"

Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi (HKTDC) Avrupa Bölge Müdürü Susan Lam, 2011 yılında Türkiye'nin Hong Kong'a ihracatının yüzde 72 arttığını bildirdi.
     Lam, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve HKTDC İstanbul Şubesi işbirliği ile Hong Kong ve Türkiye arasındaki ticaret bağlarını geliştirmek amacıyla düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, Çin'in ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisi olduğunu kaydetti.
     Çin'de ham madde ithal etmek yerine hızla ham madde üretimine geçildiğini belirten Lam, "Bu dönüşüm iç talebi arttırma noktasında çok önemli. 2002'den 2011'e kadar Çin'deki ticaret hacmi yaklaşık yüzde 23 büyüdü. Bu büyüme sayesinde dışardan gelen ekonomik şoklar kolaylıkla atlatıldı. Banka kredi kullanımları ile de büyüme katlanarak devam etti. 2011'de 456 milyar dolarlık ihracatı ve 511 milyar dolarlık ithalatı ile dış ticarette aktif bir rol alan Hong Kong, yıl boyu uluslararası yatırımcıları bünyesinde barındıran bir ekonomi olarak dikkat çekti. 2011 yılında Türkiye'nin Hong Kong'a ihracatı yüzde 72 arttı" diye konuştu.
     Hong Kong'un kültürler arası ticarette deneyimli olduğunu dile getiren Lam, şöyle devam etti:
     "Hong Kong, çevre şehir ve ülkeler konusunda da finans merkezi olarak çok güçlü. Hong Kong, 2012 yılı için en rekabetçi ekonomi olarak belirlendi. Ayrıca dünyanın önde gelen 100 bankasından 70'i burada faaliyet gösteriyor. Burası dünyanın en serbest ekonomisine sahip. Uluslararası firmaların faydalanması için özel ticaret kanunları var. Bölgede 300 bin küçük ve orta büyüklükte işletme faaliyette. Hong Kong'un bu konuda Çin'de rakibi bulunmuyor. İnci Nehri Deltası imalat ve ihracat açısından en önemli bölge. Çin'in ihracatının yüzde 24'ünü karşılayan bu delta, Çin'e, Singapur ve Malezya'nın gayri safi milli hasılasından daha fazla katkı koydu."
     HKTDC İstanbul Temsilcisi Perran Özsu Özçaldıran ise Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi hakkında bilgi vererek, "Misyonumuz iş ortaklık adaylarını buluşturmak. Hong Kong'ta yıl boyunca 30'dan fazla uluslararası ihtisas fuarı düzenleniyor. Bu fuarlardan 3'ü dünyanın en büyük, 9'u ise Avrupa'nın en büyük fuarları olarak öne çıkıyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir