Hızlı tüketim ürünlerinde müşteri memnuniyeti geriledi

  • Yazı boyutu
Hızlı tüketim ürünlerinde müşteri memnuniyeti geriledi

Hızlı tüketim ürünlerinde müşteri memnuniyeti geriledi

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) sonuçlarına göre ulusal müşteri memnuniyeti endeksi önceki döneme göre 0,1 puanlık düşüşle 76,6 olarak gerçekleşti.
     Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma Limited ortak girişimi tarafından yürütülen TMME, 2012 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre Tukaş, Tamek, Algida, Unilever, Pınar, Ülker, Procter and Gamble, Hayat Kimya ve Şenpiliç müşteri memnuniyetinde lider markalar olurken, bu çeyrekte öne çıkan gelişme ise, ulusal endekste bir yıldır süren yükselişin 3. çeyrekte 0,1 puanlık düşüşle sona ermesi oldu.
     81 ilde, 8 bin 165 tüketici ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen TMME 2012 yılı 3. çeyrek sonuçları kapsamında, 2012 yılının 3. çeyreğinde Dondurma, Et ve Tavuk Ürünleri, Ev Temizlik Ürünleri, Kişisel Bakım Ürünleri, Konserve/Sos/Salça, Margarin, Sıvı Yağ ve Süt ve Süt Ürünleri sektörleri ölçüldü.
     Hızlı tüketim ürünleri (FMCG) grubunda ölçülen Konserve/Sos/Salça sektöründe Tukaş ve Tamek; Ev Temizlik Ürünleri sektöründe Procter and Gamble ve Hayat Kimya birinciliği paylaşan markalar oldu. Margarin sektöründe Ülker ve Unilever birinciliği paylaşırken; benzer birincilik paylaşımı Süt ve Süt Ürünleri sektöründe Ülker ve Pınar arasında oldu. Dondurma sektöründe Algida, Et ve Tavuk ürünleri sektöründe Şenpiliç müşteri memnuniyetinde tek başlarına birinci sırada yer aldılar.
    
     -Ulusal Endeks-te 2011 3. Çeyrekten beri süren artış sona erdi-
    
     TMME 2012 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre 2012 yılı 2. çeyreğinde 76,7 olarak ölçülen ulusal müşteri memnuniyeti endeksi 0,1 puanlık düşüşle 76,6 olarak gerçekleşti. Böylelikle ulusal endekste 2011 yılı 3. çeyrekten beri gözlenen artış sona erdi. 2012 3. çeyrekte ölçülen sekiz sektörden beşinin sektörel memnuniyet endekslerinin 2011 yılına kıyasla gerilediği görüldü.
     Yapılan açıklamaya göre TMME, 2005 yılından beri değişik sektörleri ve bu sektörlerdeki kurumları kapsayacak şekilde her 3 aylık dönemde yapılıyor. 2012 yılı 3. çeyrekte Türkiye çapında 81 ilde 8 bin 165 tüketiciyle görüşülerek 25 markanın ve diğer kategorilerinin müşteri memnuniyeti ölçüldü.
     Tüketicilerin satın aldıkları ürün ve hizmetlerden memnuniyetini sayısal olarak açıklayan TMME'yle, ülke genelinde de müşteri memnuniyeti bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor. TMME sonuçlarını açıklayan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A.Hamdi Doğan, TMME çalışmasının Türkiye'de çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini belirterek, "TMME ile müşterilere tarafsız bir ölçümle sesini ve beklentilerini duyurma; kuruluşlara da, ülke genelinde ve sektöründe yerini, rakiplerinin durumunu görerek strateji geliştirme imkanı sunulmaktadır. Ölçülen kuruluşlar TMME kurumsal üyesi olarak ayrıntılı TMME raporlarına ulaşabilirler" dedi.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir