Hisarlar, Türkiye'nin ihracat şampiyonları listesinde -Şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi…

  • Yazı boyutu
Hisarlar, Türkiye'nin ihracat şampiyonları listesinde
     -Şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi…

Hisarlar, Türkiye'nin ihracat şampiyonları listesinde -Şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan listeye göre, önceki yıla oranla ortalama yüzde 60 büyüme sağladı

Hisarlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) her yıl düzenli olarak Türkiye'nin ihracat şampiyonlarını yayınladığı bu yılki listede, bir önceki yıla göre ortalama yüzde 60'lık bir büyüme rakamı elde ederek, 685. sırada yer aldı.
     Hisarlar'dan yapılan açıklamaya göre, bir önceki yıl 16,3 milyon dolar ihracat yapan Hisarlar, geçen yıl 26,3 milyon dolar ile listedeki birçok firmadan daha hızlı büyüme oranı elde etti.
     TİM'in hazırladığı raporu değerlendiren Hisarlar Grup Üst Yöneticisi Zafer Türker, "İlk olarak 1985 yılında Hollanda'ya iş makinesi kabinleri ile başladığımız ihracata, bugün 4 kıtada, 20 farklı ülke ile devam ediyoruz. Bugün Avrupa'ya otobüs şaselerinden, iş makineleri metal aksamlarına kadar birçok ürünün yanında traktör kabinleri ihracatına da başladık. Fakat bizler için asıl gurur verici olay bugün dünyaya ihracat yapan Çin'e ve Hindistan'a ihracat yapan bir firma haline gelmemizdir" ifadelerini kullandı.
    
     -Yerli arazi taşıtı TURKAR-
    
     Bu arada, Hisarlar tarafından üretilen Türkiye'nin yerli imalat 4x4 arazi taşıtı TURKAR, farklı üst yapıları ile değişik alanlarda kullanım imkanı sağlıyor. Daha önce arama kurtarma, askeri taktik lojistik gibi farklı üst yapılı araçlar ile tüketiciye sunulan TURKAR, üretimleri tamamlanan itfaiye, ambulans, turizm ve doğa sporları gezi aracı modelleri ile de farklı olduğunu gösterdi.
     Ağır coğrafi ve iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde acil yardım ve hasta naklinde kullanıldığı gibi acil müdahaleler için tüm aygıtları bünyesinde bulunduran kırsal ambulans, yine aynı zorlu koşullarda ve ayrıca dar şehir içi cadde ve sokaklarda yangınlara ilk müdahale için itfaiye aracı, ürün portföyüne yeni eklenen araçlar oldu.
     Araç üst yapıları ile ilgili bilgi veren Hisarlar Grup Üst Yöneticisi Zafer Türker, "TURKAR 4x4 arazi taşıtlarımız, ülkemizde Türk sermayesi ile üretilen ilk yerli marka niteliğinde araçlardır. Arazi koşullarına uygun teknik altyapısı ile tüm özel, tüzel ve kamu kurumlarının hizmetine sunduğumuz araçlar için Ar-Ge merkezimiz ile birlikte farklı üst yapılar tasarlayarak tüketicinin beğenisine sunuyoruz. TURKAR tam anlamıyla şu anda kılıktan kılığa girerek arazi koşullarında her türlü ihtiyaca yönelik hizmet sunmak için hazırdır" dedi.
    
     -HİSBİM AŞ-
    
     Öte yandan, Hisarlar Grup Şirketi HİSBİM Bilgi ve İletişim teknolojileri AŞ, önemli ulusal ve uluslararası projelere imza attı.
     Açıklamaya göre, geliştirdiği HİS-ERP ile üretim ve tüm iş süreçlerinde önemli kolaylıklar sağlayan bir imkanı ulusal sanayinin kullanımına sunan şirket, PEN ve Mobi3Con gibi önemli iki uluslararası yazılım projesinde ortak ve koordinatör olarak görev alıyor.
     Production Effectiveness Navigator (PEN) 5. Eurostar çağrısında 21 AB ülkesinden verilen 2 bin 800 proje içinden ilk 100'e girerek desteklenmeye değer görüldü. Projede HİSBİM, Macaristan'dan "Infota Enstitüsü ve Next Ltd." şirketi, Litvanya'dan "Vilnius Üniversitesi ve Baltic Amadeus" şirketi ve Polonya'dan IT-Vision şirketi ile çalışmaları ortak yürütüyor.
     HİSBİM Genel Müdürü Taşkın Kızıl, PEN Projesi ile ilgili şunları kaydetti:
     "Pen Projesi, her türlü ERP altında çalışacak bir agent programdır. Farklı yapay zeka teknikleri kullanılarak, ERP'deki gerçek verileri simule ederek kullanılacak finansal algoritmalar ile uzun dönemli planlar oluşturarak farklı bir karar destek sistemi yaratmak, kısacası karar vericinin önüne n tane çözüm koyarak, firmaları doğru kararlarla sevk ve idare etmelerine büyük katkı sağlayacak farklı bir çözüm sunmak..."
     Kızıl, PEN Projesinin en çarpıcı yönünün yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı ERP'deki verilerin simülasyon programları ile entegre çalıştığı ve finansal kestirimlerle uzun dönemli programların yapılabildiği dünyadaki ilk ticari program olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir