Hindistanlı iş adamından Makedonya'ya ziyaret -Hindistanlı iş adamı Subrata Roy, Makedonya'nın…

  • Yazı boyutu
Hindistanlı iş adamından Makedonya'ya ziyaret
  -Hindistanlı iş adamı Subrata Roy, Makedonya'nın…

Hindistanlı iş adamından Makedonya'ya ziyaret -Hindistanlı iş adamı Subrata Roy, Makedonya'nın turistik Ohri Gölü sahilinde 100 bin yataklı bir "turizm merkezi" kuracağını açıkladı

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, üç gündür ülkenin farklı şehirlerinde temaslarda bulunan Hindistanlı iş adamı Subrata Roy'u kabul etti.
     Makedonya Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hindistanlı iş adamı Roy, görüşme esnasında ülkede yatırım yapmak için ilgilendiği iş alanlarını Cumhurbaşkanı İvanov ile paylaşarak, bu yatırımların iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilere de katkı sağlayacağını belirttiği bildirildi.
     Roy, Makedonya ziyareti kapsamında ayrıca, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Maliye Bakanı Zoran Stavervski, Kültür Bakanı Elizabeta Kamçevska Milevska ve çok sayıda Makedonyalının katıldığı Makedonya Meydanı'ndaki Rahibe Teresa heykelinin açılış törenine katıldı.
     Aslen Üsküplü olan Rahibe Teresa'nın hayatının büyük bir kısmını Hisdistan'da fakir ve hastalara yardım ederek geçirdiğini hatırlatan Roy, kendisini Makedonya'ya bağlayan unsurun Rahibe Teresa olduğunu söyledi.
    
     -Ohri'ye yıl boyunca turist getirecek proje-
    
     Hindistanlı iş adamı Roy, ülkenin güneyindeki Ohri kentinde Ohri Gölü için planlanan projesini de açıkladı. Ohri'ye sadece yaz aylarında değil yıl boyunca turist getirecek proje, Ohri Gölü sahilinde inşa edileceği bildirildi.
     Hindistanlı iş adamına ev sahipliği yapan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Zoran Stavervski gazetecilere yaptığı açıklamada, gerçekleştirilecek projeyle yılın 365 gününde Ohri'ye turist geleceğini ve bu proje sayesinde büyük bir ekonomik kalkınma gerçekleşeceğini ifade etti.
     Projenin Makedonya için büyük önem arz ettiğini belirten Stavervski, projenin dünyadaki bu tarz projeler arasında ilk onda yer alacağını ve bu sebeple ülkeye önemli bir imaj kazandıracağını söyledi.
     Stavrevski ayrıca, bu proje için hükümetin Ohri ile Sveti Naum kenti arasında yeni yol yapımları için de projeler başlatacağını ve Ohri ile Üsküp'ün de otoyol ile bağlanması için yeni projeler gerçekleştireceklerini ifade etti.
     Söz konusu projenin, dünya üzerinde birçok ünlü esere imzasını atmış İngiliz mimar Tom Rayt tarafından hazırlanacağı bildirildi.
     Hindistanlı iş adamı Roy, inşa edilmesi planlanan turistik merkezin sıradan bir merkez olmayacağını, 100 bin yatak kapasiteli büyük bir tatil merkezi inşa etmek istediklerini söyledi.
    
     -Muhalefet projeye şüpheyle bakıyor-
    
     Hükümetin turizmi teşvik için bölgeyi "Turistik Gelişim Bölgesi" ilan etmesinin ardından, Lubanişte bölgesinde arsaları olan vatandaşlar olayla ilgili rahatsızlıklarını dile getirmeye başladı. Bölge halkı, bu proje için hükümet tarafından "millileştirilerek el konulacak toprakların ucuza gitmesinden" korktuğunu dile getirdi.
     Muhalefet partilerin temsilcileri, bu projeyle 2. yüzyıldan kalma Hristiyan kültür mirasının ve doğal güzelliğinin yok olacağını savunuyor.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir