Hindistan, Tacikistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğine destek verecek

  • Yazı boyutu
Hindistan, Tacikistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğine destek verecek

Hindistan, Tacikistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğine destek verecek

Hindistan, Tacikistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üyeliğine destek verecek.
     Hindistan'da resmi temaslarını sürdüren Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, bu temasları çerçevesinde, Başbakan Manmohan Singh ile biraraya geldi.
     Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Rahman ve Singh arasında yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektifleri ile tarafları ilgilendiren güncel ve bölgesel meseleler ele alındı.
     Görüşme sırasında taraflar, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik, yatırım ve enerji, tarım ve taşımacılık, turizm ve eczacılık, mineral kaynakların üretimi ve işlenmesi alanlarında işbirliğinin daha da geliştirilmesini istediklerini dile getirdi.
     Görüşmelerin ardından çalışma ve sosyal güvenlik, tekstil ve sanayi ile gençlik ve spor bakanlıkları arasında işbirliği, iki ülke arasında da 2013-2015 yıllarında kültür, sanat, eğitim, sağlık ve tıp alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı.
     Taraflar arasında yapılan görüşmeler sonucunda ayrıca Hindistan'daki üniversitelerde okuyacak Tacikistanlı öğrencilere verilen kontenjan sayısı 100'den 150'ye çıkarıldı.
     Açıklamaya göre, iki ülke arasındaki heyetler arası görüşmelere başkanlık eden İmamali Rahman ile Manmohan Singh, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
     Toplantıda konuşan Singh, Tacikistan ile Hindistan arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine kadar çıkarılacağını vurgulayarak, Tacikistan'ın Hindistan için bölgedeki kilit ülke konumunda olduğuna dikkati çekti.
     Singh, ayrıca ülkesinin Tacikistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğini de desteklediğini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir