Hem meslek ediniyor hem kazanıyorlar -Kars'ta açılan "Obsidyen Taşı İşlemeciliği" kursuna…

  • Yazı boyutu
Hem meslek ediniyor hem kazanıyorlar
  -Kars'ta açılan "Obsidyen Taşı İşlemeciliği" 
  kursuna…

Hem meslek ediniyor hem kazanıyorlar -Kars'ta açılan "Obsidyen Taşı İşlemeciliği" kursuna katılan 20 kadın, hem meslek öğreniyor hem de aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar

Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan "Obsidyen Taşı İşlemeciliği" kursuna katılan 20 kadın, hem meslek öğreniyor hem de aile ekonomilere katkıda bulunuyorlar.
     Açılan kursla kadınlara kentte çıkarılan ve siyah, yeşil, koyu kahve gibi renkleriyle başta takı olmak üzere birçok sektörde kullanılan obsidyen taşını nasıl işleyecekleri öğretiliyor.
     Kurs eğitmeni İbrahim Nar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obsidyen taşının Kars ve Sarıkamış ilçesi civarında çıkarılan yarı kıymetli ve volkanik bir taş olduğunu söyledi.
     Obsidyen taşının yüzde 95'inin doğal cam olduğunu belirten Nar, taşın aynı zamanda vücutta bulunan negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirdiğini belirterek, bu taşın spa merkezlerinde, kadınların olmazsa olmaz dediği takılar, plaket ve hediyelik süs eşyaları, isimlik ve kalemlik yapımında kullanıldığını belirtti.
     Yaklaşık 3 ay sürecek kursa katılan 20 kadın kursiyerin obdisyen taşını işleyerek aile bütçelerine katkıda bulunduklarını anlatan Nar, şunları kaydetti:
     "Takı işlemelerini işleme kapasitesine sahipler. Biz burada kadınlarımıza istihdam olanağı sağlıyoruz. Bu iş ev kadınlarının evlerinde de yapacağı bir iş imkanı. Amacımız onlara meslek kazandırabilmek. Obsidyen taşından elde ettiğimiz ürünleri genelde fuarlarımızda sergiliyoruz. Misafirlerimize takı olarak hediye ediyoruz. Yakın bir zaman içinde satışta yapacağız. Kursumuz İşkur destekli olduğu için kursiyerlerimiz günlük olarak 20 lira kazanıyorlar. Ortalama yapmış olduğu tespihlerden de ortalama 10-15 lira kazanıyorlar. Bu işin Kars ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyorum."
     Kursiyerlerden Elif Karayağız da 40 yıldır Kars'ta yaşadığını, hayatı boyuca hiç çalışmadığını belirterek, atölyeye girdiği zaman kendisini mutlu ve huzurlu hissettiğini söyledi.
     Kurstan kazandığı parayla aile bütçesine katkıda bulunduğunu anlatan Karayağız, "Evime katkıda bulunuyorum. 2 çocuğum var onları okutuyorum. Önceden çalışmak istemiyordum ama şimdi çalışmayı çok istiyorum. Buranın da gelişmesini istiyorum. Eşim bayan kuaförü onun yanında değilde burada çalışmak istiyorum" dedi.
     Atölyede takı üzerine işlemeler yapan Adnan Menderes Üniversitesi Takı Tasarımı Su Taşları İşlemeciliği bölümü mezunu Ayşe Yılmaz ise imkanlarının kısıtlı olduğunu belirterek, "Kadınlarımız bu işi severek yapıyorlar. Kendi takılarını da kendileri üretiyorlar. Aynı zamanda aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Özellikle ev hanımlarının önlerinin açılmasını istiyorum. Ailelerine katkıda bulundukları için çok mutlular" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 350 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir