"Heimtextil Rusya 2012" -UTİB Başkanı Burkay: "Rusya pazarında en büyük başarılarımızdan…

  • Yazı boyutu
"Heimtextil Rusya 2012"
  -UTİB Başkanı Burkay:
  "Rusya pazarında en büyük başarılarımızdan…

"Heimtextil Rusya 2012" -UTİB Başkanı Burkay: "Rusya pazarında en büyük başarılarımızdan birisi, Çin ile rekabet edebilen tek ülke olmamız" -Moskova Büyükelçisi Sezgin: "İş adamlarımız Türkiye dışında en fazla yatırımı Rusya'da yapıyor. 2012 için toplam dış ticaret hacmimizin 35 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz"

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin Rusya pazarında Çin ile rekabet eden tek ülke olduğunu belirtti.
     UTİB'ten yapılan yazılı açıklamada, UTİB'in Moskova Crocus Expo Center Uluslararası Fuar Merkezi'nde ev tekstili ve dekorasyon kumaşları alanında gerçekleştirilen "Heimtextil Rusya 2012" fuarına katıldığı bildirildi.
     Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan Burkay, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin arttığını aktardı. Türkiye'den Rusya'ya yılda yaklaşık 300 milyon dolar civarında ev tekstili ihracatı yapıldığını vurgulayan Burkay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Rusya pazarındaki en büyük başarılarımızdan birisi, Çin ile rekabet edebilen tek ülke olmamızdır. Türkiye, sektörde Rusya'ya 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor. Rusya pazarının yüzde 10'luk kısmına hakimiz. Bu payı artırmayı hedefliyoruz ve burada gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, bu açıdan çok önemli. Türkiye imajı ve "Made in Turkey" etiketi Rusya'da önemli bir değer. Bölgedeki diğer ülkelere de ulaşmaya devam ediyoruz. Bizim için yeni pazarlara ulaşmak ve hedeflerimizi gerçekleştirmek milli bir mesele haline geldi. Avrupa Birliği'nin alım gücündeki azalmadan en az kayıpla çıkmamız gerekiyor. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, sektörün her yerde layıkıyla temsili için adeta bavullarımızı boşaltamadan fuar fuar geziyoruz."
    
     -"Heimtextil Rusya 2012"
    
     Fuar kapsamında, Moskova'ya iş bağlantıları için gelen Türk girişimcilerin, Rusya pazarında faaliyette bulunan Türk iş adamları ve Rus firmalarının, Ukrayna Radisson Otel'de düzenlenen seminere katıldığı bildirildi.
     Seminerde konuşan Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin'in, "Ticari ilişkilerimiz geliştikçe siyasi ilişkilerimizde gelişiyor. Siyasi ilişkilerimiz de geliştikçe ticari ilişkilerimiz gelişiyor. İş adamlarımız Türkiye dışında en fazla yatırımı Rusya'da yapıyor. 2012 için toplam dış ticaret hacmimizin 35 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz. Ticari ilişkilerimiz Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile daha da yol alacaktır. Rusya'da bu üyelikten çok şey kazanacaktır" ifadesini kullandığı kaydedildi.
     Fuara, 20 ülkeden 284 firmanın katıldığı, Türkiye'den ise 36 firmanın fuarda yer aldığı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir