Haziran ayında ihracat verileri açıklandı (4) -TİM Başkanı Büyükekşi: "Bugün ulaştığımız…

  • Yazı boyutu
Haziran ayında ihracat verileri açıklandı (4)
  -TİM Başkanı Büyükekşi:
  "Bugün ulaştığımız…

Haziran ayında ihracat verileri açıklandı (4) -TİM Başkanı Büyükekşi: "Bugün ulaştığımız noktada, IMF'ye 5 milyar dolar kaynak aktarır konuma geldik. Bu bir milattır, bir dönüm noktasıdır"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin bugün Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 5 milyar dolarlık kaynak aktarır konuma geldiğini belirterek, "Bu bir milattır, bir dönüm noktasıdır" dedi.
     Büyükekşi, Rize Ticaret Borsası'nda düzenlenen ve Haziran ayı ihracat rakamlarının açıkladığı konuşmasında Türkiye'nin uluslararası platformda "sağlam ve güvenilir ülke" imajını güçlendirdiğini söyledi.
     Büyükekşi, "Bugün ulaştığımız noktada, IMF'ye 5 milyar dolar kaynak aktarır konuma geldik. Bu bir milattır, bir dönüm noktasıdır. Türkiye'nin bu başarısına 41 kere maşallah diyoruz" diye konuştu.
     Elde edilen ihracat başarılarından gurur duyduklarını ifade eden Büyükekşi dile getiren Büyükekşi, 55 bin "dinamik" ihracatçının, Türkiye'nin geleceğini daha parlak yarınlara taşımak için çalıştiğını belirtti.
     2023 yılı için hedefledikleri 500 milyar dolarlık ihracata rakamına ulaşmak için üretimi artıracaklarını ifade eden Büyükekşi, "Üretimi artırmak için yatırım yapacağız. Yeni yatırım teşvikleri sayesinde 2023 yılı ihracat hedefine çok daha yakın olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
     İllerin üretim, yatırım ve ihracat potansiyelini geliştireceklerini anlatan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Biliyoruz ki üretim ve yatırım bakımından fakir bölgelerimiz kalkındıkça Türkiye kalkınacak. Yapılacak yatırımlar dostluk, kardeşlik ve sosyal barışa katkı sağlayacak. Birbirimize daha çok kenetleneceğiz.
     Biz, bir vücudun organları gibi olduğumuzu biliyoruz. Vücudun her organı önemli. Biri olmadan diğeri olamaz. Hepsi bir bütünün parçası. Birinin eksikliği, hastalığı, zayıflığı bütün vücudu etkiliyor. Onun için iş adamlarımız, ihracatçılarımız sosyal sorumluluk gereği üzerine düşeni yapacak. Biz bunun için çalışıyoruz."
     Yatırımları kümeleme mantığı ile yapmayı planladıklarını kaydeden Büyükekşi, özellikle emek yoğun sektörlerde küçük sermayelerle yatırım yapmanın mümkün olduğunu, ancak sürdürülebilir bir üretim için ihtiyaç duyulan üretim faktörlerinin hepsini bir bütünlük içinde organize edeceklerini dile getirdi.
    
     -Yeni Türk Ticaret Kanunu-
    
     Konuşmasında dün yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunu'na da değinen Büyükekşi,kanun ile şirketlerin daha rekabetçi olacaklarını söyledi.
     Kanunu, Türkiye'de ticari yaşamın geleceğine damga vuracak bir düzenleme olarak niteleyen Büyükekşi, "Yeni Türk Ticaret Kanunu, şirketlerimizin kurumsallaşması, sürdürülebilirliği, rekabet gücünün artırılması, kamu güveninin oluşturulması, şeffaflık için çok önemli bir fırsat ve zemin hazırlıyor" diye konuştu.
     TİM'in diğer sivil toplum kuruluşlarıyla yeni kanuna büyük destek verdiklerini anlatan Büyükekşi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın, kanundaki sıkıntılı maddeler ile ilgili TİM'in görüşlerini aldığını ve yapılan değişikliklerle kanunun mükemmel hale geldiğini belirtti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir