-Haziran ayında ihracat verileri açıklandı (3) -TİM Başkanı Büyükekşi: -"Merkez Bankası elindeki…

  • Yazı boyutu
-Haziran ayında ihracat verileri açıklandı (3)
  -TİM Başkanı Büyükekşi:
  -"Merkez Bankası elindeki…

-Haziran ayında ihracat verileri açıklandı (3) -TİM Başkanı Büyükekşi: -"Merkez Bankası elindeki imkanları iyi kullanarak (cari açık konusunda) üzerine düşeni başarıyla yapıyor" -"Ancak Türkiye, büyümeden fedakarlık yapmadan mesafe almak için istihdam ve vergi cephesine destek amaçlı girişimlere ihtiyaç duyabilir"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın cari açık konusunda elindeki imkanları iyi kullanarak üzerine düşeni başarıyla yaptığını belirterek, "Ancak Türkiye, büyümeden fedakarlık yapmadan mesafe almak için istihdam ve vergi cephesine destek amaçlı girişimlere ihtiyaç duyabilir" dedi.
     Büyükekşi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı ve Haziran ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinde iç talep ve dış talepte yavaşlamanın yılın ikinci çeyreğinde sürdüğünü söyledi.
     Ekonomideki yavaşlamanın, sanayi üretimindeki büyümeyi de etkilediğini dile getiren Büyükekşi, yılın ilk beş ayında Kapasite Kullanım Oranının ortalama yüzde 74 ile geçen yıl verilerinin altında kaldığını ifade etti.
     Geçen yıl yüzde 8,5 olan büyüme rakamının, bu yılın ilk çeyreğinde 3,2 olarak olarak gerçekleştiğini hatırlatan Büyükekşi, söz konusu rakamların ekonomideki yavaşlamaya dikkati çektiğini belirtti.
    
     -"Dünya daralırken ihracatımız artıyor"-
    
     İç talebin yavaşladığı bir ortamda yüksek oranda büyümeyi sürdürmek için özellikle "dinamik" alternatif piyasalara ihracata ağırlık vermek gerektiğini kaydeden Büyükekşi, "Dünya ekonomisindeki daralmaya rağmen, ihracatımız artıyor. Ekonomide en önemli risk olarak görülen cari açıkta önemli bir iyileşme yaşanıyor. Alınan önlemlerle birlikte cari açık yıllık bazda 68 milyar dolar seviyesine geriledi" dedi.
     Cari açıktaki gerilemenin önümüzdeki aylarda da sürmesini beklediklerini dile getiren Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Cari açık finansmanında şu aşamaya kadar sıkıntı yaşanmadı. Öte yandan Cuma günü TÜİK'in açıkladığı dış ticaret rakamları bu konuda önemli mesajlar içeriyor. TÜİK rakamlarına göre, Mayıs ayında ihracat yüzde 20 artarken, ithalattaki artış sadece yüzde 3 oldu. Dış ticaret açığı da Mayıs ayında yüzde 16 geriledi. İlk 5 aylık rakamlarda ihracat yüzde 12,7 yükseldi.
     Fakat aynı dönemde ithalat yüzde 1,4 geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 55'den yüzde 63'e yükseldi. Bu rakamlar, cari açığı düşürmek için alınan tedbirlerin başarılı olduğunu gösteriyor. Yılın ilk 4 ayında cari açığın yüzde 28 gerileyerek 21 milyar dolara inmesi de bunun en önemli kanıtı."
     Anılan gelişmelerin ekonominin "zayıf noktası" olan cari açık konusunda önemli adımlar atıldığını gösterdiğini belirten Büyükekşi, "Merkez Bankası da elindeki imkanları iyi kullanarak üzerine düşeni başarıyla yapıyor. Ancak Türkiye, büyümeden fedakarlık yapmadan mesafe almak için istihdam ve vergi cephesine destek amaçlı girişimlere ihtiyaç duyabilir. Bunun için de yeni yatırımların yapılmasına ihtiyaç var. İşte bu noktada yeni açıklanan yatırım teşvik paketi uygulamalarıyla birlikte cari açığın daha da azalmasını bekliyoruz" dedi.
     Dünyada iktisadi ve siyasi karmaşanın devam ettiğine dikkati çeken Büyükekşi, Avrupa'daki sorunların çözümünde AB'nin büyük ekonomilerinin tutumunun belirleyici olmaya devam edeceğini söyledi.
     ABD ekonomisinde toparlanma süreci de biraz uzayacağını belirten Büyükekşi, Çin ve diğer gelişen ülke ekonomilerinde de büyümenin yavaşlığını ifade etti.
     Küresel ekonomideki yavaşlamanın, yılın ikinci yarısında da sürmesinin beklendiğini anlatan Büyükekşi, "Bu durum, Türkiye'ye dış açıkları ile enflasyonist baskıların hafiflemesi açısından çok önemli bir katkı sunacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir