Hazine Finansman Programı (1) -Hazine gelecek yıl 188,6 milyar lira tutarında borç servisi…

  • Yazı boyutu
Hazine Finansman Programı (1) 
  -Hazine gelecek yıl 188,6 milyar lira 
  tutarında borç servisi…

Hazine Finansman Programı (1) -Hazine gelecek yıl 188,6 milyar lira tutarında borç servisi gerçekleştirecek

Hazine gelecek yıl 188,6 milyar lira tutarında borç servisi gerçekleştirecek.
     Hazine Müsteşarlığı, 2012 yılı gelişmeleri ve 2013 öngörülerini içeren Hazine Finansman Programını açıkladı.
     Buna göre, Hazine, gelecek yıl 139,6 milyar lira anapara ve 49 milyar lira faiz olmak üzere toplam 188,6 milyar lira tutarında borç servisi gerçekleştirecek. Borç servisinin 172,1 milyar lirasının iç borç, 16,5 milyar lirasının ise dış borç servisi olarak yapılması öngörülüyor.
     İç borç servisinin 143,2 milyar liralık kısmı piyasaya yapılacak ödemelerden, 28,9 milyar liralık kısmı ise kamu kurumlarına rekabetçi olmayan teklif yoluyla gerçekleştirilen satışların ödemelerinden oluşacak.
     Geleneksel eurobond, yen ve kira sertifikası ihraçları yoluyla uluslararası sermaye piyasalarından sağlanacak finansmana ek olarak Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve diğer dış finansman kuruluşlarından sağlanacak proje ve program kredisi yoluyla toplam 13,7 milyar lira dış finansman elde edilmesi hedefleniyor.
     Nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan aktarılacak kaynaklar ile devirli ve garantili borç geri dönüşleri ve kasa/banka kullanımı sonucu elde edilecek diğer finansman toplamının da 24,3 milyar lira seviyesinde olması bekleniyor.
     Bu öngörüler doğrultusunda, 2013 yılında 150,6 milyar lira tutarında iç borçlanma yapılması ve toplam iç borç çevirme oranının yüzde 87,5 olması öngörülüyor.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir